Programe Forum - Welcome
Për flokë të shëndetshëm, pini sa më shumë ujë People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Për flokë të shëndetshëm, pini sa më shumë ujë

Shko poshtë

Për flokë të shëndetshëm, pini sa më shumë ujë Empty Për flokë të shëndetshëm, pini sa më shumë ujë

Mesazh nga Master prej Sat Jun 25, 2011 5:40 pm

Për flokë të shëndetshëm, pini sa më shumë ujë Uji

Specialistët këshillojnë njerëzit të cilët kanë probleme me flokët e tyre të pinë shumë ujë dhe të ushqehen në mënyrë të shëndetshme.

Uji ndihmon në hedhjen jashtë të lëndëve të dëmshme nga trupi, mundëson shpëtimin e flokëve nga këta lëndë duke i ushqyer dhe forcuar edhe më shumë flokët.

Specialistët këshillojnë njerëzit të cilët kanë probleme me flokët e tyre të pinë shumë ujë dhe të ushqehen në mënyrë të shëndetshme.

Frutat që kanë vitaminë C, yndyrnat bimore që përmbajnë vitaminë E , gruri me vitaminë B dhe produkte si orizi, silikoni, seleni, hekuri, amino acidet janë produkte bazë për shëndetin e flokut. Edhe frutat e freskëta, peshku me yndyrë dhe një sallatë e freskët me vaj ulliri janë të dobishme për flokët tuaj. Për të parandaluar rënien e flokëve dhe dobësimin e tyre duhet të qëndrojmë larg yndyrave të ngopura dhe pijeve si kafeja dhe kola.

Ekuilibri acidik i flokëve është mesatarisht 4,6. Në shumicën e shampove alkaline ky ekuilibër është 8. Kjo prish ekuilibrin natyral acidik të flokëve. Për të rregulluar nivelin acidik natyral të flokëve do të ishte mirë që flokët t’i shpërlanim me ujë me uthull ose me limon.

Uji që përmban selenium, hekur dhe zink i forcon flokët. Përveç kësaj flokët nuk duhen larë më shumë se dy herë në javë.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi