Programe Forum - Welcome
Aforizma  - Faqe 2 People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Aforizma

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Aforizma

Mesazh nga Master prej Sat Aug 06, 2011 9:15 am

First topic message reminder :

AFORIZËM

Thënie a fjali e shkurtër, e goditur e me fuqi shprehëse, që përmban një mendim të përgjithësuar a një mësim të nxjerrë nga jeta.

Disa aq shume shesin mend, sa qe nje dite do mbesin pa to!!!

Te pamerituarit po lavderohen ndersa te merituarit po duartrokasin...

Cdo te benin gazetaret prej vicave, derisa mizen e bejne buall...

Duke permendur shume peremrin UNE, i shkreti harroi si e kishte emrin!!!

Ne hall me koken... Po u mbush e rendon trupin, po mbet boshe e merr era..

Duaje armikun tend - kjo do ti cmende fare

Nese nuk mundesh te gjesh zgjidhjen, gjej nje problem tjeter.

Nese ke fat, shko perpara… Nese ke para, merr nje makine.

Nese gabimet te mesojne, atehere kam nje dituri te jashtezakonshme.

Nese perdorni sapun, me pas lajini mire duart tuaja.


Edituar për herë të fundit nga HeLp në Sat Aug 06, 2011 9:38 am, edituar 2 herë gjithsej


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Aforizma  - Faqe 2 Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:26 pm

dashuria eshte si zogu.po e shtrengove te ngordh.po e le te lir te iken nga dora
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:26 pm

po te luftosh mund te humbasesh,por pa luftuar je i humbur
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:26 pm

Meshkujt jane si majmunat, se leshojne nje dege pa kapur tjetren :gezim:
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:27 pm

'zemra e vajzes eshte gur po hyre sdel me kurr,zemra e djalit eshte hotel kushdo hyn e kushdo del' :gezim:
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:27 pm

Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:28 pm

"Kur ndodhesh ne caste te veshtira dhe je i hidheruar, vajto me lot ne sy dhe ne momentin qe mbarojne lotet, fillon nje periudhe e re jete, e cila le pas hidherimin"

"Nuk ka rendesi se sa meriton, por e rendesishme eshte te dish ta marresh ate qe meriton"

"Po ma hodhe nje here me dredhi, turp te te vije; po ma hodhe per here te dyte me te njejten meyre, turp te me vije"

"Arsyeja qe nje person qe te urren eshte se ai deshiron te jete si ti"

"Kur mendon se bota te kthen kurrizin, shiko me kujdes, je mbi te gjitha ti qe ia ke kthyer kurrizin botes!!!"

"Askush nuk i meriton lotet dhe te qarat e tua dhe ai qe i meriton vertete, nuk do te te beje kurre te qash"Sa me shume ne flasim per vlerat tona, aq me pak na besojne"

"Thuaje gjithmone ate qe mendon per te tjeret, do te ndihesh me mire pasi te kesh bere kete
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:28 pm

Mos ler ate qe dashuron per ate qe pelqen se neser do jet ai qe ti pelqen qe do te te ler per ate qe dashuron
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:28 pm

dashurin e ndjen pran kur je pran atij qe do
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:29 pm

Babai që len djalin e mirë pas, nuk vdes
Babanë e mirë nderojë, babanë e keq duroje
Barrën e kalit mos ia ngarko gomarit
Bashkii bën fuqinë, ndasia ligështinë
Bëj gosti, që të provosh mikun
Bëj shyqyr të paktës, që të vijë e shumta
Bëje si ta bësh, pa e bërë mos e lësh
Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën
Bëni si them unë, mos bëni si bëj unë
Bërtiti të bijës, që të dëgjojë nusja
Bejlerët rrallë lindshin, e shpesh vdekshin
Besnik bëhu, e besë mos zin
Beu nuk i la bujkut as vend për në varr
Bie guri mbi vorbë, e mjera vorbë; bie vorba mbi gurë, po e mjera vorbë
Bie një fjalë e nxjerr një mijë të tjera
Bylbyli njihet në këngë, njeriu në punë
Bima e keqe rritet kudo
Bisha më e rreptë është kur t'i sulmohen klyshtë
Bisha tërbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
Bleta din si bëhet mjalta
Biseda lindi nga mendimi ; biseda pa mendim nuk është bisedë, është grindje.
Borxhi i harruar, vjen në ditë të shtërnguar
Bota është helm e mjaltë e përzier
Brengat janë armiqtë e jetës
Buka në bark, forca në shtat
Buka s'ka turp
Buka të mban fytyrën, yndyra të shkëlqen fytyrën
Bukë e kripë e zemër
Bukë e qepë dhe shëndet
Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'janë përgjithminë
Bukuria dhe mençuria nuk shkojnë bashkë
Bukuria e gruas duket në mëngjes
Bukuria një ditë, veprat një jetë
Bukuria të habitë, bukuria të koritë
Burgu është varr për së gjalli
Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë
Burrat besojnë se bota është krijuar vetëm për ta.
Burrat pretendojnë se çdo gjë e dinë më mirë se gratë, madje dhe ushqimin e fëmijëve dhe larjen e të lintave.
Burgu për burra është
Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta
Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën
Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë
Burri me dy gra, këmishën pa la
Burri në shtëpi, si kërcu i zi
Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë
Burri për gruan është si çatia për shtëpinë
Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër
Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë
Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë
Buza më gaz shëndeti pa masë
Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre.
Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.
Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.
Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.
Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.
Burri eshte cadra e gruas.
Butësia bën njeriun gjithçka, përveç pasurisë.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:29 pm

E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.
Edhe bari i njomeá digjet neper te thate.
E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
E shara eshte arma e te dobetit.
E bën mizën bullë, qimen tra
E di luga çka ka vegshi
E do shiun, por në arën e vet
E drejta ka rrugën e gjatë, por vjen
E dua nipin se do të më marrë hakun me t'im birë
E gjuan gurin dhe e fsheh dorën
E keqja s'harrohet, e keqja po
E keqja s'ka fund
E keqja vjen me këmbët e kalit dhe ikë me këmbët e breshkës
E keqja vjen shpesh nga ata që janë shumë të uritur so shumë të ngopur
E lehtë është barra në shpinë të huaj
E liga vjen nga s'e pandeh
E lirë është kripa në Durrës, po e ngre qiraja udhës
E mira duhet kërkuar, e keqja vjen pa kërkuar
E mira e hallkut e e zeza e vetes
E mira e ka të mirën, e keqja e ka të keqen
E mira të lartëson, e keqja të turpëron
E ngrëna e ligë të sjell dergjen, e dergja të sjellvdekjen
E sotmja e qesh të djeshmen
E thëna dhe e bëra janë shumë larg
E treta – e vërteta
E vërteta e vërtetë, por në kohë e vend të vet
E vërteta s'i pëlqen gjithkujt
Ec e bridh ngado, por shtëpinë mos e harro
Edhe ai që u martua edhe ai që s'u martua, të dy pishman u bënë
Edhe atij që ka dije mbi të gjithë, i duhet të mësojë
Edhe durimi ka një kufi
Edhe i fikun edhe i koritunEdhe kau ka gjuhë të madhe, por s'flet dot
Edhe macen kur ta ngacmosh, të grithë
Edeh pula qorre, gjen ndonjë kokërr
Edhe shakaja e ka kohën dhe vendin e vet
Edhe sytë të t'i nxjerr evladi, prap e don
Edhe të jesh i bardhë si bora, nuk i shpëton gojës së keqe
Eja, baba, të të tregoj arat
Emri i mire fitohet me shumë punë të mira dhe humbet me një të ligë

Është e dyshimtë ndershmëria e atij që thotë se s'ka njeri të ndershëm në botë
Është zotësi e madhe të dish si duhet trajtuar të mundurit
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:30 pm

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.
Nuk ngopet ariu me miza.
Nuk te ben duhani burre.
Nuk i bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.
Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t'i fitosh ato.
Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.
Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille.
Nese thua ate c ka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron.
Nuk është pasuria ajo që sjell lumturi dhe fatkeqësi, kryesishtë është mo
rali.
Në qoftë se është lumturi të duhesh, është lumturi më e madhe të duash.


Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.
Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.
Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.
Nje gur s mban mur.
Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.
Njeriun e bëjnë të përjetshëm veprat e tij.
Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.
Njerzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të kqinjëve.
Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij.
Njeriu i përsosur është ai i cili çka bën në sy të botës mund të bëjë në vetmi dhe çka bën në vetmi mund të bëjë në sy të botës.
Njeriu rron me shprese dhe me harrese.Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.
Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.
Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.
Njeriu ka nevojë për arsim ashtu si bima për ujë.
Njeriut të drejtë shumë rrallë i plotsohen dëshirat, por gjithmonë është i sigurt dhe i qetë.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:30 pm

LUMTURIA E FTOHTE ESHTE SI BUKA E THATE,TE MBUSH BARKUN POR NUK TE NGOP
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:30 pm

PYET SHTAT A TETE DHE BEJ SI DI VETE
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:31 pm

fale armikun por mos i harro emrin
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:31 pm

Mos kujtonin se dashuria eshte trandafil, se gjembat e saj kafshojnë
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:31 pm

Para se te dashurosh meso te ecesh mbi debor pa len gjurme
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:31 pm

Ajo qe mendon u perket te gjithve,vetem ajo qe ndjen eshte e jotja
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:31 pm

PARAJSAT E VERTETA JANE ATO QE KEMI HUMBUR
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:32 pm

jetoj e qet vjeshten time,dhe ndaj me kenaqesi me te tjeret pranveren time
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:32 pm

Kur pi ujë, mendo për burimin.


Pastro zemrën nga lakmia, ke çliruar këmbët nga zinxhirët.


Mendimi pozitiv është sikur dielli, asgjë nuk rëndon, asgjë nuk rrënon, asgjë nuk lëndon.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:32 pm

Merre këtë tufë mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetëm për vete. Ligj themelor i jetës është ligji i marrjes dhe i dhënies. Unë kam marrë diku dhe t’i kam dhuruar Ty. Ti merri nga këtu dhe dhuroja dikujt tjetër. Sikur jeta që i jep jetës. Kjo është forca e njerëzimit.

Merri thëniet prej këtij libri, prej kësaj tufe, lexoji për vete, por edhe përdori në njërën prej këtyre mënyrave: kur të duash t’ia dërgosh ndokujt ndonjë dhuratë për ditëlindje, për fejesë, martesë, për lindje të fëmijës apo për cilindo rast, atëherë përshkruaje një thënie apo disa sosh dhe, natyrisht, duke i zgjedhur me kujdes ato që i përgjigjen momentit festiv, bashkë me ndonjë dhuratë modeste – dërgoja të përshkruara.

Disa veprojnë edhe pak më ndryshe: për çdo ditë të muajit e zgjedhin nga një thënie me shënimin: për ditën e parë të muajit lexoje vetëm këtë thënie, për të dytën këtë, për të tretën... e kështu me radhë. Mësimi është gëzim. Po të mësonim për çdo ditë nga një mendim të mirë, në fund të vitit do të ishim për 365 mësime më të pasur. Të kam thënë edhe njëherë: dashuria dhe dituria, kur të ndahen me të tjerët – shumëzohen. Mos e ndal vetëm për vete diturinë, se askush nuk mund të jetojë vetëm në këtë botë. Në brezin e pastër të potencialit të gjithë jemi një dhe vlera e individit matet me fuqinë e tij për dhënie e marrje.

Dhënia e marrja mund të jenë edhe të natyrës materiale, por dhënia dhe marrja e natyrës shpirtërore – dashuri dhe dituri – është mënyra më e mirë e jetësimit të forcës së njerëzimit.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:33 pm

Mendimi pozitiv është çelës që i hap të gjitha dyert e thesarit të jetës.

*

Mendimi, thonë të urtit, është vetëm një vetëtimë, por ajo vetëtimë është gjithçka.

*

Të gjitha që i kemi dhe gjithçka që jemi, është vetëm pasojë e mendimeve tona.

*

Mësuesi tha: Mendimet janë fuqi që e vënë në lëvizje edhe qiellin, edhe tokën.

*

Në qoftë se vetëdijësohemi për fuqinë e mendimeve, nuk do të kemi nevojë të akuzojmë askënd për dështimet tona.

*

Është e njohur se mendimi krijues është vlera e parë e gjinisë njerëzore: të krijosh do të thotë të jetosh edhe shumë kohë përtej vdekjes.Në qoftë se, vërtet, vetëdijësohemi për fuqinë e mendimeve tona, do ta kemi vetëm një nevojë: të dashurit tanë t’i ftojmë në festat e gëzimeve.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:33 pm

Nënvizoje me vijë të trashë: Asnjëherë mos i beso asnjë mendimi që lind në kokën tënde, në qoftë se ai mendim nuk të sjell gëzim në zemër.

*

Mësuesi tha: Jam betuar se do ta dëgjoj vetëm njeriun që fjalën e përdor për të thënë një MENDIM dhe mendimin e përdor për të thënë TË VËRTETËN.

*

Thuhet se për mendime të mëdha duhet të jesh edhe hero edhe idealist, e unë them: Për mendimin pozitiv duhet të jesh vetëm NJERI. Mendimet më të thella janë aq të thjeshta sa secili lexues do të mendojë se këto janë mendimet e tij.

*

Mendimet rrinë në secilin njeri, si ajka në çdo pikë të qumështit.

*

…mendimi i mirë, herë-herë, është sikur brumi: duhet ngjeshur mirë e mirë, që të shndërrohet në mendim jetëgjatë.Mendimet shpesh janë sikur era: shuajnë zjarrin e vogël, por ndezin edhe më shumë zjarrin e madh.

*

Mendimet e këndshme sjellin kthesa.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:34 pm

Mendimet e fuqishme, nëpërmjet njeriut, sundojnë botën.

*

Nuk ka asgjë në botë që të çarmatosë me shumë e me fort sesa mendimi që përmban mirësi.

*

Mendimi pozitiv është mbret i gjithë botës, mendimi negativ është mbret vetëm i budallenjve.

*

Urtaku ynë tha: Mendimet janë si diamanti, aq sa është zor të gjenden, aq është zor të përpunohen.E dyta: Njeriu nuk bëhet i lumtur duke arritur gjërat me vlerë, por duke arritur çfarë i dëshiron zemra.

*

Të gjitha qeveritë në botë mbledhin tatime e bëjnë investime, por asnjë qeveri në botë nuk mund të mbjellë gëzime në zemrat e njerëzve si mendimi pozitiv.

*

Thuhet: Njerëzit vdesin, përmendoret rrënohen, vetëm mendimet që ndërtojnë jetën e brezave jetojnë deri në amshim.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:34 pm

Plaku tha: Mendja e fuqishme që ndjek qëllime praktike, është mendja më e mirë në botë.

*

Përvoja tha: Kur të arrish në majë të bjeshkës, do të shohësh dhe do të bindesh se nuk paska qenë maja aq e lartë.

*

Prandaj: kur pi ujë, mendo për burimin.

*Urtaku nënvizoi: Mos kini kurrë qëllim për të qenë diçka, në qoftë se nuk jeni më parë NJERI.

*Me lehtësi mund të arrihen sukseset në jashtësi; lehtë bëhesh Prof., Mr., Dr., Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vështirë, njëmend shumë vështirë, është të arrihet grada më e lartë në jetë: NJERI.

*

Mendimi pozitiv është sikur dielli: gjithë natyrës i jep dritë e jetë dhe nuk krijon zhurmë.

*

Mendimi pozitiv është sikur dielli: asgjë nuk rëndon, asgjë nuk lëndon dhe asgjë nuk rrënon.

*

Dielli depërton edhe nëpër ujë e nëpër xham: as nuk stërpik, as nuk thyen gjë dhe, prapë, jep dritë e ngrohtësi.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:35 pm

Ndaj dritës e ngrohtësisë së diellit nuk mund të ankohen as grykësit e pangopshëm: mund të marrin sa të duan, nuk harxhohet kurrë.

*

Burimi i begatisë hyjnore, që nuk shteron kurrë, gjendet në shtratin e mendimit pozitiv.

*

Mendimi pozitiv është begati e pafund: mund të marrin të gjithë sa të duan dhe, prapë, kurrë fundi s’i shihet.

*

…dhe kjo dhënie e marrje përsëritet çdo ditë, prej fillimit të botës e derinë amshim.

*

Mendimi pozitiv është si fara: në një farë gjendet një mal i tërë me lisa.

*

Të gjithë mund t’i numërojnë sa fara gjenden në një kokërr mollë, por cila është ajo mendje që mund të dijë sa molla gjenden në një farë të strukur në zemrën e mollës?Mësuesi tha: këtë enë të ndjeshme ti vazhdimisht e zbraz dhe pandërprerë e mbush me jetë të re,

*

Shekujt kalojnë e ti edhe më tutje qet dhe ende ka ku të qitet,

*

Dhe: derisa punon, ti je fyelli nëpërmjet zemrës së zbrazët të të cilit shushuritja e erës shndërrohet në muzikë.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:35 pm

Mendimi pozitiv depërton nëpër tërë qenien e njeriut, sjell dritë, ngrohtësi, energji dhe kurrë nuk thyen, as nuk lëndon gjë.

*

Urtaku ynë nënvizoi: ashtu si bleta që prodhon mjaltë çdo vit, ashtu si pjergulla që jep rrush çdo vit, edhe njeriu duhet të përsërisë vazhdimisht bamirësitë e tij.

*

Mendimi pozitiv është barra më e lehtë në jetë, askush deri më sot nuk ka ndier lodhje prej tij.

*

Mendimi pozitiv nuk shkakton ngopje, natë e ditë mbill mendime pozitive në qenien tënde dhe, prapë, do të kesh nevojë për mbjellje të reja.

*

Mendimi pozitiv është fillimi i udhëtimit drejt QETËSISË.
Mendimi pozitiv është ama e jetës së lumtur.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:36 pm

Me mire te shohesh te ardhmen me otimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte.

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frigohet se kjo mund te jete e vertete.

Ndiqe ate qe kerkon te verteten. Ik prej atij qe e ka gjetur ate.

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Ne i pranojme gabimet e vogla per te krijuar bindje se nuk kemi gabime te medhaja.Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e din perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e din perse.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:36 pm

Si te sillemi me miqte? Ashtu si do te donim qe ata te silleshin me ne.


Miqesia midis dy vetave me seks te ndryshem mund te jete ose asgje, ose dashuri


Te gjithe duan te kene nje mik, por askush nuk perpiqet te jete nje mik


Mos bej aq miq, sa s`i mban dot ne zemer


Fati na jep prinder, kurse miqte i zgjedhim vete


C`eshte nje mik? Nje shpirt qe jeton ne dy trupa
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:36 pm

Dy veta mund te bien dakort per shume gjera, por shpirtrat e tyre jane si lulet, secila ka rrenjet e veta ne nje vend te percaktuar e askush nuk mund t`i afrohet teper tjetrit pa braktisur rrenjen e vet, gje qe sidoqofte eshte e pamundurKur ndaheni nga miku mos u trishtoni, sepse ajo qe pelqeni me shume tek ai, do t`ju shfaqet me qarte ne mungese, sikurse per alpinistin: mali duket me i qarte nga fusha


Menyra e vetme per te pasur nje mik eshte te jesh nje mik


Miku i rreme eshte si hija qe te ndjek gjersa zgjat dielli
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:37 pm

Kafshet jane miq shume te kendshem; nuk bejne pyetje, nuk kritikojne


Nje peme nen rrezen e diellit, nje gur, nje mal, nje kafshe-te gjitha kane jete, nje histori, jetojne, perballojne rreziqet, gezojne, merziten, por nuk e dine pse-ne


Ne natyre s`ka asgje te kote, as kotesia vete


Pemet jane lirika qe toka shkruan ne qiell, ne i presim dhe i transoformojme per te shkruar zbrazetine tone Tek cdo gje e nyters ka dicka te mrekullueshme
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:37 pm

Gjithcka qe vjen nga toka do te kthehet ne toke


Lindin te gjithe te cmendur, ndonje mbetet i tille


Asgje nuk eshte e sigurte per inteligjencen, as inteligjenca vete


Natyra na pret me krahe te hapur, na fton te gezojme te mirat e saj, por na shtie friken heshtje e saj dhe vrapojme neper qytetet e mbushura me njerez


Druret jane perpjekje e tejskajshme etokes per ti folur qiellit
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:37 pm

Nga pema e heshtjes varet fruti i qetesise


Qetesia e vertete eshte shqetesimi


S`ka gje me shqetesuese se sa qetesia


Shume pyje sakrifikohen per t`u bere leter e miliona gazetave, qe cdo dite terheqin vemendien e lexuesit per rreziqet e shpyllezimit


Rrobat e gjata tej mase, pengojne ecjen e njeriut; shqetesimet e tepruara pengojne shpirtin e shqetesuar


Shtepi e vogel, qetesi e madhe Besoji intuites tende dhe do te gjesh qetesine
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:38 pm

Eshte e vertete qe poezia eshte e embel; ne fakt proza e vertete e shteplot poezi


• Zgjidh autorin sic zgjedh nje mik


• Poezia eshte nje semundie e trurit


• Leximi i nje poezie eshte ta degjosh me sy; degjimi eshte ta shikosh me veshe


• Bota sehte nje liber i bukur, por pak i sherben atij qe s`di te lexoje

• Nuk ekzistojne libra morale ose imorale; librat jane shkruar mire ose keq


• Te lexosh si mendoj une do te thote te lexosh thelle Librat kane po ata armiq sikurse njeriu: zjarrin, lageshtine, "kafshet", kohen dhe vete permbajtjen e tyre
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:38 pm

Nje dhome pa libra, eshte si nje trup pa shpirt


• Te gjitha fjalet tona jane vetem therrime qe bien nga tavolina e shtruar e mendies


• Pena eshte gjuha e shpirtit


• Eshte bukur te shkruash, sepse bashkon dy gezime: te flasesh vetem dhe ti flasesh popullit


• Njeriu qe di te lexoje flet me ata qe s`jane te pranishem, mban gjalle te vdekurit dhe eshte ne lidhie me universin, nuk e njeh merzine, udheton, gezon veten, por kush lexon e nuk di te shkruaje, eshte memec


• Te shkruarit eshte nje menyre te folurit pa u nderprere nga njeri
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:39 pm

Gezimi hyn ne jeten tone, kur kemi dicka per te bere, dicka per te dashuruar e dicka per te shpresuar


• Lumturia eshte nje gje shume kerkuese, si nje grua legjitime


• Kur te kafshon ujku bej durim; tmerr eshte kur te kafshon nje dele


• Kur jemi te lumtur jemi gjithmone te mire, por kur jemi te mire nuk jemi gjithmone te lumtur


• Lumturia eshte poezi e gruas • Lumturia e vertete kushton pak; nese eshte e shtrenjte, nuk eshte e cilesise se mire


• Nuk ka lumturi inteligjente


• Lumturia eshte nje forme e artit


• Gezimet e vogla, jo te medhate, na duhen per te na lehtesuar e ngushelluar perdite


• Ne realitet nuk ka asgje te keqe qe te mos kete dicka te mire Ata qe qahen shume jane ata qe vuajne me pak
brengosur
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:39 pm

S`besoj se mund te behesh i lumtur duke bere te tjeret fatkeq

• Te ushtrosh lirisht mendeien, ja lumturia e vertete

• Nje jete e tere e lumtur? Asnje njeri nuk do ta duronte dot, do te ishte ferri i vertete ne toke.

• Jeta do te ishte pafundesisht e lumtur nese do te lindnim 80 vjec dhe grdualisht do te shkonim 18

• S`ka detyre qe e nenvleresojme me shume se detyra per te qene i lumtur

• Lumturia e jetes tende varet nga cilesia e mendimeve te tua Nje njeri te cilit nuk i pelqen askush, eshte me fatkeq ae ai qe nuk e pelqen askush


• Lumturia eshte formuar nga fatkeqesite e shmangura


• Lumturia e ben njeriun pertac


• Vetem nje gje eshte me tragjike se dhimbia; jeta e nje njeriu te lumtur


• Do te jesh i lumtur? Me pare meso te vuash
Mjafton pak per te na ngushelluar sepse mjafton pak per te na brengosur
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:40 pm

Bejme lufte per te jetuar ne paqe.


• Lufta! Eshte dicka teper serioze per t`ua besuar ushtarakeve


• Kur plas nje lufte njerezit thone: "S`do te zgjase, eshte dicka teper idiote." Dhe s`ka pike dyshimi qe nje lufte te jete jeshtu, mirepo kjo nuk e pengon qe te zgjase.


• Eshte krim qe te vrasesh dike qe te perndjek, nuk eshte krim te vrasesh mijera njerez ne fushen e betejes


• S`ka kurre lufte te mire apo paqe te keqe
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:40 pm

Eshte ne natyren e vdeketarit qe te shkele me shume ate qe eshte rrezuar


• Nga nje ushtar nuk pres kurre te mendoje


• Problemet e fitores jane me te kendhme se ato te disfates, por nuk jane me
pak te veshtira


• Ne paqe femijet varrosin prinderit, ne lufte prinderit varrosin femijet


• S`ka problem qe nuk zgjidhet ne tavoline perderisa ka vullnet te mire dhe
besim reciprok ose frike reciproke

• Kur zhurmojne armet, heshtin ligjet Lavdia eshte si nje helm, qe duhet marre cdo dite me doza te vogla


• Liria eshte vetem ne mbreterine e endrrave


• Sa lehte eshte ta mbytesh ne emer te lirise se jashtme lirine e brendshme
te njeriut


• Nje shoqeri qe pretemdon t`u siguroje njerezve lirine, duhet t`ia nise me
garantimin e ekzistences se tyre Liria fillon nga ironia

Nese dikush te lepin kepucet, veri shqelmin para se te te haje kemben.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Anakonda prej Sun Jan 27, 2013 4:41 pm

Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë


Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.


Nuk është i lumtur ai qe ka, por i kënaquri me atë që ka.


Njeri i mirë është ai që do për tjetrin atë që do për vete.


Bujaria dëshmohet kur je nevojtar.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma  - Faqe 2 Empty Re: Aforizma

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi