Programe Forum - Welcome
Diabeti dhe menstruacionet People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Diabeti dhe menstruacionet

Shko poshtë

Diabeti dhe menstruacionet Empty Diabeti dhe menstruacionet

Mesazh nga Master prej Sat Jun 25, 2011 5:52 pm

Diabeti dhe menstruacionet Diabeti-dhe-menstruacionet

Rezultatet e shkencëtarëve italianë kanë treguar se vajzat të cilat vuajnë nga diabeti, menstruacionin e parë e kanë në moshë më të vonshme në krahasim me vajzat e shëndosha.

Shkencëtarët italianë nga Universiteti Campus Bio- Medico në Romë kanë krahasuar fillimin e menstruacioneve të më shumë se 160 vajzave të cilat kanë qenë duke u mjekuar me insulinë dhe ato janë krahasuar me një grup tjetër vajzash të cilat nuk kanë pasur nivelin e rritur të sheqerit në gjak.

Rezultatet kanë treguar se vajzat të cilat vuajnë nga diabeti, pavarësisht se marrin terapi intensive me insulinë për normalizimin e nivelit të sheqerit në gjak, menstruacionin e parë e kanë në moshë më të vonshme në krahasim me vajzat e shëndosha.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi