Programe Forum - Welcome
Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre

Shko poshtë

Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre Empty Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre

Mesazh nga DeLeTe prej Sun Aug 07, 2011 8:41 pmBULQIZË- Rëndohet gjendja e minatorëve të Bulqizës në ditën e 14-të të grevës së urisë, ndërkohë që asnjë marrëveshje konkrete nuk është arritur mes tyre e kompanisë ACR. 13 minatorë kanë hyrë sot në ditën e 14-të të grevës, e cila zhvillohet në 1400 metra nën tokë por rreziku për ta shtohet.
Mësohet se në minierë është shtuar lagështira, gjithashtu a pasur edhe rrëshqitje të argjinaturave, cka rrit rrezikun për minatorët. Një rrezik tjetër është edhe rritja e nivelit të ujit si pasojë e mos vendosjes në punë të pompave të ujit.
Ë ndodhur në këto kushte të vështira, minatorët vazhdojnë ende të qëndrojnë në ato ambiente, ndërkohë që raportohet se mbrëmë 3 prej tyre kanë shfaqur shenja të një gjendjeje shëndetësore të rënduar. 3 minatorët nuk kanë pranuar të largohen nga miniera, por kanë marrë serum brenda galerisë-
Drejtuesit e minatorëve konfirmuan dje “acarimin e mëtejshëm të situatës, për shkak të diversionit që po bëjnë drejtuesit e ACR”. Kolë Nikollaj tha se dje “me vulë të Telekomit lokal janë shpërndarë disa fletushka, ku thuhet se minatorët janë dakord me rritjen e pagës 20%, por nuk na lënë drejtuesit e konfederatës Kolë Nikollaj e Tafë Koleci”. Minatorët pohuan se “asnjë diversion nuk do të çojë në ndërprerjen e grevës së urisë, as dhe kërcënimet me telefon që ne i kemi denoncuar në polici, përveçse dialogu për përmbushjen e kërkesave tona”.
Po dje, shqetësim për grevën e situatën në minierë si dhe apel për dialog për zgjidhje, kanë shprehur me komunikata publike edhe Ministra e Energjetikës dhe LSI-ja.


Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre S2h5id


Never SaY Never
DeLeTe
DeLeTe
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 442
Reputation : 0
Join date : 06/08/2011
Age : 31
Location : London, United Kingdom

Shiko profilin e anëtarit http://WwW.ProgramE.Forumattivo.it

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre Empty Re: Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre

Mesazh nga Master prej Sun Aug 07, 2011 9:29 pm

Mjer kta te shkretet se se vret mendjen nejri per keta qe edhe era ju vjen tok


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Minatorët e Bulqizës 14 ditë të ngujuar nën tokë, rëndohet gjendja e tyre Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi