Programe Forum - Welcome
Cfar eshte lumturia e vertet edhe kur e shijojme ate . People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Cfar eshte lumturia e vertet edhe kur e shijojme ate .

Shko poshtë

Cfar eshte lumturia e vertet edhe kur e shijojme ate . Empty Cfar eshte lumturia e vertet edhe kur e shijojme ate .

Mesazh nga Embelsira prej Tue Aug 09, 2011 8:47 am

Ndoshta lumturia eshte nje ceshtje edhe e stines;e veshtire per te folur per te ne dimer kur qielli eshte i rende, natyra eshte ne gjume, pushimet jane shume larg dhe puna ze te gjitha mendimet dhe Lumturia pike se pari duhet te kerkohet ne te tashmen, ne gjerat qe keni dhe qe beni, ne ndjenjat e njerezve qe duam e na duan. Sipas psikologes dr. Giuliana Proietti, lumturia mund te jete edhe gezimi ne arritjen e nje qellimi, per te cilin ti je lodhur apo ke punuar shume qe ta arrish.Shpesh, megjithate, ne kemi mesuar se njerezit jane shume me te lumtur gjate periudhes kur shpresojne per dicka, te perpjekjeve per te arritur, sesa kur ne e arrijme ate qe e kemi deshiruar, sepse vete ato momente jane me dritheruese ne kuptimin e mire te fjales.

Per faktin e thjeshte se motivimi per te bere dicka e ben njeriun qe te ndjehet me i rendesishem, te dobishem, plot energji, te guximshem dhe te forte. Pasi arrihet objektivi, adrenalina zhduket dhe disponimi sa me shpejt kthehet ne depresion. Pra, sekreti eshte qe gjithmone te te pasurit nje projekt qe do te realizohet, por pa menduar se lumturia duhet domosdoshmerish te vije me pas: te shpresosh per te ardhmen dhe te gezosh te tashmen eshte maksimumi i urtise dhe mencurise se njeriut.

Lumturia nuk eshte nje gjendje konstante, por nje gjendje e momentit. Kur je i lumtur gjestet e trupit perpiqen te levizin nga pozicioni i meparshem duke u bere me te dukshem jashte, je me i gatshem per te buzeqeshur, ne kontaktet me njerezit e tjere.

Lumturia ne fakt te jep nje sens te te qenit shume mire qe te ben te ndjehesh i forte, i gatshem per te perballur cdo frike apo paaftesi. Keto ndjenja jane te kunderta me lumturine, sepse projektojne pritjet ne te ardhmen, nuk e kane mundesine per t’i gezuar tani, kete moment.

Njerezit qe jane ne pergjithesi ziliqare e kane te veshtire ta provojne lumturine e vertete, sepse ata nuk jane kurre te kenaqur me te tashmen, madje e streson dhe kushtezon te provoje gezimet e jetes, sepse perqendrohet aq shume ne problemet dhe shqetesimet ete tjereve. Lumturia eshte te ndjesh se cfare eshte e bukur ne jete.

Kjo eshte aftesi individuale, jo nje rezerve e fatit: te gjithe mund te jene te lumtur nese mesojne te kuptojne se si duhet ta bejne kete. Ne fakt, per te jetuar nje jete te lumtur ju duhet te jeni ne gjendje per te shijuar ate qe ju tashme e keni.

Gjithkush prej nesh mendon se ka dicka ende qe i mungon te jete i lumtur: martesa, puna, karriera,, shtepia diplomimi, pushimet. Keshtu lumturia, e shtyre gjithmone, vazhdon te na evitoje. Mos harroni se pa marre parasysh se sa kemi, por sa gezohemi per ate qe kemi.
Embelsira
Embelsira
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 562
Reputation : 3
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cfar eshte lumturia e vertet edhe kur e shijojme ate . Empty Re: Cfar eshte lumturia e vertet edhe kur e shijojme ate .

Mesazh nga Anakonda prej Sun Apr 08, 2012 5:51 am

Lumturin e vertet do ta shijoj,kur te kem pran vetes djalin qe dua.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi