Programe Forum - Welcome
Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh

Shko poshtë

Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh Empty Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh

Mesazh nga Master prej Tue Aug 09, 2011 7:00 pm

Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh

Rrahjet e zemres, 180 te rrahura ne minute. Presioni i gjakut: 150 mm. Zgjerim i bebeve te syrit dhe thuajse bllokim i mushkerive. Fytyra merr nje ngjyre te kuqe te ndezur, per shkak te zgjerimit te eneve te gjakut. Trupi pershkohet nga te dridhura dhe qimet ngrihen perpjete. eshte ky efekti i quajtur "zemra ne gryke", i njejte si per grate ashtu edhe per burrat, ose sic konsiderohet rendom, ai emocioni i forte qe provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashte kontrollit. Kjo eshte pra "puthja e pare". Por, sipas andrologeve, gjithnje nese ka vertet nje ndjenje mes dy veteve. Sepse perndryshe reagimi i vetem do te perkufizohej si ankth". Puthja eshte me seksi se cdo reaksion tjeter kimik dhe do te meritonte nje kurs me vete ne universitet.

Pelqimi "pamor" duhet te kete perkimin e tij fizik, te prekshem dhe te vertete dhe puthja eshte prova e pare e nje serie te gjate mes atij dhe asaj. Nderkohe, qe buzet afrohen, futen ne pune hundet, te cilat thithin feromonet e partnerit. Keto te fundit jane pjeseza te padukshme, por shume te rendesishme, sepse permbajne eren, keshtu qe sherbejne si baze per pelqimin fizik. eshte njelloj si te shohesh nje cope torte me krem: te ndjell, por ka nje ere te pakendshme. Ne te njejten menyre, nese feromonet e partnerit nuk te pelqejne, puthja do te jete nje deshtim dhe nuk do te coje me tej. Por nese partneri perdor nje teknike te pelqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca keto qe prodhohen nga gjendrat mbiveshkore) japin pelqimin e tyre duke uleritur. Atehere puthjet ndjekin njera- tjetren.

eshte llogaritur qe gjate javeve te para, dy te dashuruar puthen deri 60 here brenda nje dite. Dhe nepermjet puthjes dhe furtunes kimike qe lidhet me te, kalohet ne fazen e seksit dhe te ndjenjes. Sipas studiuesve faza e puthjes eshte vendimtare edhe per disa arsye te tjera. Puthja fut ne loje jo vetem gojen dhe gjuhen, por edhe syte dhe duart, sepse perkedheljet dhe lojerat me gishtat, ne fakt, ndihmojne per ta bere me te efektshme dhe me domethenese puthjen.

Nje "puthje e pare" e cila eshte pa dyshim e paharruar, perben nje baze jashtezakonisht te forte per nje marredhenie te qendrueshme dhe eshte shume me e rendesishme se afersia kulturore apo artistike. Me mire te puthesh mire, se te hiqesh se e do shume thjesht per t'i bere pershtypje asaj. I dashuruari ashtu si artisti eshte dikush qe nga normal shnderrohet ne te vecante, nga i zakonshem ne te jashtezakonshem, pikerisht sepse takon gojen e duhur mbi te cilen prehet. Filozofia te fton ta shfrytezosh kete ndjenje per te jetuar (edhe pse perkohesisht) si artist dhe artistike do te jene edhe levizjet dhe fjalet tona. Nese marrim pjese me gjithe qenien tone, puthjet mund te shnderrohen ne vepra arti, te paharrueshme.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh Empty Re: Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh

Mesazh nga Click prej Sat Aug 13, 2011 5:59 am

Po shume e ver8
Click
Click
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 127
Reputation : 1
Join date : 09/07/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh Empty Re: Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh

Mesazh nga Anakonda prej Sun Apr 08, 2012 5:38 am

Teper e vertete
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh Empty Re: Puthja, nuk eshte vetem ceshtje buzesh

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi