Programe Forum - Welcome
Kush është i pasuri dhe kush është i varfëri ?! People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Kush është i pasuri dhe kush është i varfëri ?!

Shko poshtë

Kush është i pasuri dhe kush është i varfëri ?! Empty Kush është i pasuri dhe kush është i varfëri ?!

Mesazh nga Master prej Sun Aug 14, 2011 3:38 pm

Kush është i pasuri dhe kush është i varfëri ?! Burr-i-pasur-grua-e-varfer-150x150

Një ditë, një burrë i pasur vendosi ta merrte me vete djalin e tij në një ferme ku jetonin të varfërit, që të shikonte se si jetonin njerëzit atje. Kaluan me dite te tera ne nje familje shume te varfer. Mbasi u kthyen ne shtepine e tyre, i ati e pyet djalin, nese i kishte pelqyer udhetimi… dhe a e kishte pare se si jetonin te varferit?

I biri iu përgjigj se udhëtimi për atje, kishte qenë perfekt.

Babai e pyeti: -Me thuaj çfarë mësove nga ky udhëtim?

Djali iu pergjigj: -Mesova qe ne (te pasurit) kemi nje pus ne shtepi ata (te varferit) kane nje liqen qe s’ka fund. Ne kemi blere kandila qe te na ndriçojne oborrin, ata kane yjet ne qiell. Oborri jone mbaron tek dera e shtepise, oborri i tyre nuk ka fund. Ne kemi nje vend te vogel qe jetojme, ata kane vende pa hesap. Ne kemi sherbetore qe na sherbejne, ata i sherbejne njeri tjetrit. Ne i blejme ushqimet, ata hane çfare mbjellin. Ne kemi mure te larta qe na mbrojne, ata kanë për mur shoqërine dhe mbrojnë njëri tjetrin. Babai qëndronte i heshtur… ndërsa degjonte të birin që me zell po tregonte… dhe në fund djali i tha të atit: Falëminderit babai im, që më bëre të shoh që të varfërit jemi ne, të cilët se falënderojmë Allahun aq sa duhet, për të mirat qe na ka dhënë.
A nuk e gjen edhe ti veten ne kete histori te kendshme… e cila te ben te ndihesh i kenaqur, me çfare te ka dhene Allahu dhe ta falenderosh ate, e jo te stresohesh per ate gje, qe ti nuk e ke dhe te tjeret e kane. Njihja nimetin (te miren), çdo gjeje qe zoteron. Dhe dije se çdo nimet qe e posedon, prej Allahut e ke. Dhe vetem Allahu eshte Ai qe meriton adhurim dhe falenderim.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Kush është i pasuri dhe kush është i varfëri ?! Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi