Programe Forum - Welcome
Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

Shko poshtë

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  Empty Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 22, 2011 6:20 am

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?


Ka shumë mundësi që ky besim të lidhet ngushtë me simbolin e pasqyrës, objekti “magjik”, i aftë të përsërisë gjërat dhe personat.
Kjo është arsyeja që ka shtyrë njerëzit të mendojnë se duke thyer një pasqyrë ku pasqyrohet imazhi i dikujt, dëmtohet personi që ndodhet përballë saj. Si të gjitha objektet që reflektojnë imazhin, deri në antikitet pasqyra konsiderohej një fuqimagjike. Romakët mendonin se ajo të lejonte të mbikqyrje gjithçka që doje deri në pjesët më të errëta të perandorisë. Besimi islam dhe ai hebraik, evitonin kontaktet me pasqyrat gjatë ceremonisë mortore, me qëllim që shpirti i të vdekurit të mos mbetej në tokë, por të shkonte bashkë me trupin. Pasqyra është pjesë e praktikave të magjisë së zezë, mjafton të kushtojmë mbretëreshën e Borëbardhës e cila çdo ditë konsultohej me pasqyrën, e cila i tregonte asaj sa e bukur ishte, duke i sjellë afër imazhe të kundërshtareve të saj. E njëjta gjë ndodh edhe me ritet Vudu, të cilat lidhen me krijimin e një kukulle, e cila përfaqëson trupin e dikujt dhe duke e shpuar atë me gjëlpëra ose duke e goditur me objekte të forta, kjo ndikon në shëndetin e personit që kjo kukull përfaqëson.

Ju si mendoni ?


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  Empty Re: Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 22, 2011 6:21 am

Une per vete nuk besoj te tilla gjera..


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  Empty Re: Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

Mesazh nga Anakonda prej Mon May 14, 2012 5:15 am

Mkan then;por mduket se mu po mrealizohet;edhe pse nuk besoj ne te tilla gjera
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?  Empty Re: Pasqyra e thyer, a sjell vërtet fatkeqësi ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi