Programe Forum - Welcome
Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet

Shko poshtë

Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet Empty Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet

Mesazh nga Master prej Tue Aug 23, 2011 2:02 pm

Dashuria e vërtetë dhe e sinqertë mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjeve, tregojnë studimet e reja. Ky pohim mund të ndihmojë që të zbulohet se si veprojnë emocionet në regjione të ndryshme të trurit për të larguar ndjeshmërinë e pakëndshme.
“Nëse jeni dikush që për ndonjë arsye e duroni dhimbjen dhe shkoni në një ndërhyrje të dhimbshme operative, prania e personit të dashur ose vetëm shikimi i fotografisë, mund të zvogëlojë dukshëm këtë ndjeshmëri të pakëndshme”, thonë autorët e studimit.
Ata kanë analizuar 17 femra të ndryshme, të cilat kanë qenë në lidhje afatgjate. Rezultatet kanë treguar se ato kishin ndjerë më pak dhimbje kur kishin shikuar fotografitë e personave të dashur ose nëse ai personi i kishte mbajtur për dore.
Studiuesit kanë shfrytëzuar rezonancën magnetike për të përcjellë trurin e femrave, derisa ato i janë nënshtruar dhimbjes. Femrat që kishin shikuar fotografitë, kishin ndjerë më pak dhimbje, ndërsa kjo kishte qenë e efektshme në veçanti te ato femra që kishin pasur lidhje afatgjate dhe të qëndrueshme.
“Kjo tregon se sa ndikim të madh mund të ketë personi i dashur te ne”, kanë përfunduar autorët e studimit. /Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet Empty Re: Dashuria e vërtetë zvogëlon dhimbjet

Mesazh nga Anakonda prej Sun Apr 08, 2012 5:16 am

i zvogelon dhimbjet;po,ku esht kjo dashuri e vertet qe spo e gjejm askund
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi