Programe Forum - Welcome
Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences.. People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences..

Shko poshtë

Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences.. Empty Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences..

Mesazh nga Master prej Tue Aug 23, 2011 2:04 pm

Shpeshe linde pyetja se si ndodhe qe dashurojme...dhe shpeshe lindin ndjenja qe si kontrollojme dote..ndodhe i themi vetes sone dhe duhet ta pranojme ta jetojme..na viktimizon na acaron na gezon etj etj veti te kesaje ndjenje..te forte dhe supreme..
Por c"mendone shkenca studimet e saje ne lidhje me kete ndjenje kaqe te forte pasjonante dhe pushtuse tek njeriu...si e shpjegon ajo ate...
Sipas studimeve nje rol te madhe ne ndjenjen e dashuris luajne prodhimet e disa elementeve kimike ku dy elemente jane me te fortit dhe dominusit ne kete ndjenje..

-1-DOPAMINA..kur ne dashurojme truri jone e prodhon kete element kimike me shumice dhe na ben te kalojme ate qe quhet dehje nga emocjoni afshi dhe pasjoni i te deshiruarit ne ndjenjat e forta mes nje mashkulli dhe nje femre..

-2-NORA-DERMALINA(prodhimi i adrenalines)..ky elemente ben te na rrah zemera shpejte kur kemi afer personin e deshiruare qe dashurojme te skuqemi nga faqet te djersijme nga duarte..etj nje sere emocjonesh te tilla..

Keta element kimik prodhohen ne pjesen e trurit te quajtur sistemi limbik i trurit i cili eshte pergjegjes per ndjenjen e dashuris...por pas nje fare kohe keta element kimik thahen ..duke percuare keto emocjone qe ne perjetuam ne pjesen e ORTEKSIT..te trurit tone pjesa llogjike e trurit qe i pergjigjet ketyre emocjoneve..ketu behet testimi i tyre nga ana llogjike...dhe ketu ndikon DEPAMINA perseri duke nxiture prodhimin e nje tjeteri element kimik..
qe quhet..OKSIDOCINA..ku ky element kimike teston dashurin e vertet..ky element kimik ben te shkojme ne mono -game...ne martes...te krijojme familje..pra kemi te bejme me dashuri te vertet...ndryshe ky element quhet elementi kimik i dashuris se vertet..ose lenda e perkdhelise..
duke u testuare ne kete pjese truri emocjonet tona dhe nen ndikimin e ketyre elementeve kimik shpeshe kuptojme qe pasjoni ndenja qe sapo kaluam aso jetojme nuk eshte dashuri e vertet ketu vertetohet dhe shprehja..
SE DI SI ME NDODHI E DASHUROVA PA PASA ASGJE TE PERBASHKET NE KARAKTER OSE IDE..ME ATE NJERI..

Pra pjesa e pare e trurit ku kalojne ndjenjat e dashurise fillimishte aty ku prodhohen eshte nje pjese qe manovrohet ose komandohet nga ndjenjat duke perjashtuare llogjiken..vetem pase pake kohe kure keto ndjenja kalojne ne testimin e dyte te trurit vetem atehere kuptojme se sa me te vertet jemi dashuruare..ne me ate person qe kemi prane.
ketu hyn me se mire shprehja.

LIDHJET DONE KOHE..PER TU NJOHUR PERTNERET ME NJERI-TJETRIN...

Ne lidhje me keto studime shume shprehen qe nuk duhet gerrmuare ose studjuare shkencrishte ndjenja e dashurise pase do i humbiste vlera dhe ne nje fare menyre do kercnonte personalitetin njerzore ose utoncititetin e tije..
Por nje nder studiusit me te mire ne bote ne kete fushe DR.DAMASIO..shprehet...qe njohja dhe zbulimi shpjegimi i tyre nuk qon ne demtimin e personalitetit te njeriut perkundrazi..
fakti qe ne dime qe pse njerzite perjetojne ne shkalle dhe forme te ndryshme emocjonet si dashuria..ankthi..gezimi..stresi...te qarit te qeshurit e nje ser
emocjonesh te tilla qe varjojne nga normale ne ekstreme..kjo eshte pozitive sepse zbulimi i elementeve kimike pergjegjes ne trurin e njeriut do bej te mundure dhe trajtimin e ketyre neuro-rregullatorve nga ana e mjeksise ne rastet kure ato jane ekstreme..per njeriun.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences.. Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences.. Empty Re: Ndjenja e Dashurise nen syrin shpjegues te shkences..

Mesazh nga Anakonda prej Sun Apr 08, 2012 5:15 am

e paskan qa ,me lot;cja fusin kot edhe keta shkencetaret
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi