Programe Forum - Welcome
Shtate menyra per te shmangur nervozizmin People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Shtate menyra per te shmangur nervozizmin

Shko poshtë

Shtate menyra per te shmangur nervozizmin Empty Shtate menyra per te shmangur nervozizmin

Mesazh nga Master prej Mon Jun 27, 2011 7:09 pm

Shtate menyra per te shmangur nervozizmin
Humbja e durimit eshte thuajse gjithmone ne disfavorin tone, aspak produktive dhe shpesh shoqerohet vetem me pasoja negative.
Shtate menyra per te shmangur nervozizmin Images

Nje numer i madh hulumtuesish pranonjne se nervozizmi demton shendetin. Praktika e jetes na keshillon qe para se te flasim apo veprojme kur jemi te nervozuar, duhet te numerojme deri ne 10-te, por kjo nuk eshte keshilla e vetme. Ekzistojne edhe 7 sygjerime shume te vlefshme te cilat ndihmojne ne ruajtjen e qetesise, reduktimin dhe eleminimin e nervozizmit.

1) Mesoni te mos justifikoheni gjithmone duke thene se: “ I gjithe faji eshte i karakterit tim” sikur sjallja juaj te jete dicka mbi te cilen nuk keni asnje fuqi dhe te cilen nuk e komandoni apo modofikoni dot. Te gjithe ne jeten e tyre perjetojne nervozizem dhe zemerim, por jo te gjithe mposhten prej saj.

2) Mundohuni te reflektoni mbi faktoret qe zakonisht mund t'ju bejne te humbisni kontrrollin. Analizoni ne qofte se jane vertet mjaftueshem te rendesishem si shkaqe per te krijuar gjithe ate nervozizem ne jeten tuaj dhe mundohuni te menaxhoni me mire te gjithe keto elemente qe provokojne nervozizem dhe te percillni me mire mesazhin, idete dhe aryetimet tuaja per te mbrojtur te drejtat tuaja. Dhe nese kuptoni qe shpesh here nervozoheni per arsye jo te rendesishme dhe fare banale, ka ardhur koha qe te mos e beni me kete gje.

3) Llogaritni raportin e kostos me fitimin qe mund te kete nje humbje kontrrolli apo zenke e krijuar ne nervozizem e siper. Zakonisht ato qe mbizoterojne jane kostot te cilat reflektohen ne problem te shumta ne familje, marredhenie te punes dhe ne jeten sociale ne pergjithesi.

4) Kur ju ndieni se nervozizmi juaj ka arritur ne ate pike qe ndjeni domosdoshmerine per te kaluar neveprim fizik, ajo qe duhet te beni eshte te ndaloni dhe te mundoheni t’i largoheni sa me shume te jete e mundshme nga personi apo personat me te cilet po nervozohesh dhe ke konflikt per momentin dhe ne nje moment te dyte me te qete mund te rikthehesh per te replikuar.

5) Teknikat e relaksimit jane gjithnje shume te dobishme. Mund te praktikoni teknika te tilla si Frymemarrjen Autogjenike, Meditimin, Relaksimin Progresiv, etj. Stresi eshte nje nga faktoret me te fuqijshem ne krijimin e irritimeve, nervozozmit dhe humbjes se kontrrollit mbi nervat dhe veprimet tona, ndaj cdo lloje veprimtarie, praktike sportive apo jo, e cila ndihmo ne ne reduktimin dhe parandalimin e strasit duhet te praktikohet sa me shume te jete e mundshme.

6) Njerez te cilet humbin lehtesisht durimin e tyre vuajne nga nje ndjenje frustrimi te vazhdueshme dhe te fshehur. Shpesh nervozizmi i tyre e ka origjinen ne nje te shkuar problematike ose nga ndonje pakenaqesi apo traum te momentit. Te kuptuarit e burimit te vertete te nervozizmit tone eshte shume e domosdoshme per te permiresuar aftesine tone per te ruajtur kontrrollin dhe per te jetuar me shendetshem dhe me mire.

7) Nervozizmi i shpeshte dhe humbja e kontrrollit mund te krijojne edhe probleme psikosomatike. Ajo qe duhet te kuptojme eshte qe midis pasivitetit dhe ndryshjes ndaj stimujve qe na nervozojme dhe humbjes se kontrrollit ekzistojne gjithnje rruge te mesme te cilat mund t’i pervetesojme per mireqenien tone fizike, shpirterore dhe sociale.
.klealove.com
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi