Programe Forum - Welcome
Serbët skeptikë në përgjigjen e Ban Ki Moon People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Serbët skeptikë në përgjigjen e Ban Ki Moon

Shko poshtë

Serbët skeptikë në përgjigjen e Ban Ki Moon Empty Serbët skeptikë në përgjigjen e Ban Ki Moon

Mesazh nga Embelsira prej Mon Aug 29, 2011 12:38 pm

Liderët serbë të veriut të Kosovës janë skeptikë në marrjen e ndonjë përgjigjeje në letrën të cilën ditë më parë ia kanë dërguar sekretarit të përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun.Në letrën e dërguar kreut të Kombeve të Bashkuara, të ashtuquajturit kryetar të katër komunave serbe në veri të Kosovës, kanë akuzuar KFOR-in për jo neutralitet dhe kanë kërkuar nga ai që të kthehet në kufijtë e mandatit të tij, ndërsa detyrimet t'i zbatojë në përputhje me Rezolutën 1244.Po ashtu, në këtë letër është kërkuar që KFOR-i dhe autoritetet e Prishtinës t'i shfuqizojnë menjëherë të gjitha masat që ua kërcënojnë komunitetit serb të drejtat dhe lirinë e lëvizjes.Kërstimir Pantic, lider i serbëve të veriut të Mitrovicës, sipas REL, thotë se përmes letrës së dërguar Ban Ki Mun, është dashur informimi i tij për gjendjen në veriun e Kosovës dhe kanë kërkuar nga ai që të merren masa që kjo gjendje të mos përkeqësohet.Sekretarit të përgjithshëm i kemi dërguar letër dhe nga ai kemi kërkuar që gjendja të kthehet ashtu siç ka qenë para 25 korrikut. Kemi kërkuar që përmes dialogut, i cili tashmë ka filluar ndërmjet Beogradit zyrtar dhe delegacionit të shqiptarëve të Kosovës, të gjenden zgjidhjet për të gjitha çështjet kontestuese, përfshirë këtu edhe çështjen e pagesës së taksave administrative ose akcizës në vendkalimet kufitare”, thotë Pantic.Ndërkaq, lideri tjetër i serbëve të veriut të Kosovës, Marko Jakshiq, pajtohet me përmbajtjen e letrës që i është dërguar Ban Ki Munit nga serbët, por ai vlerëson se këta të fundit nuk do të marrin ndonjë përgjigje lidhur me të.
Embelsira
Embelsira
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 562
Reputation : 3
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi