Programe Forum - Welcome
10 punët më të urryera People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


10 punët më të urryera

Shko poshtë

10 punët më të urryera Empty 10 punët më të urryera

Mesazh nga Master prej Sat Sep 17, 2011 2:13 pm

10 punët më të urryera Zyre-300x225

Në një kohë apo një tjetër, ne kemi njohur të gjithë të paktën një person i cili e ka urryer punën e tij. Ky person mund të ketë vuajtur në heshtje apo edhe mund të jetë rebeluar ndaj saj, ndërsa arsyet për pakënaqësi të punës ndryshojnë nga njëri person te tjetri. Pagat e ulëta, orët e parregullta dhe mungesa e një vendi ë sigurt, janë të gjitha fajtore për një qëndrim të keq në punë.
Sipas një studimi të CareerBliss realizuar në qindra e mijëra të punësuar, janë zbuluar 10 vendet e punës më të urryera, të vlerësuara në një shkallë nga 1 deri në 10. Në pothuajse të gjitha rastet, të anketuarit kanë raportuar se faktorët që shkaktojnë pakënaqësi të vendeve të punës janë kryesisht mospagesat si edhe prania e një tavoline pranë banjos. CareerBliss ka gjetur gjithashtu se rritja e mundësive të kufizuara dhe mungesa e shpërblimit e rrit indeksin e pakënaqësisë në punë më shumë se çdo gjë tjetër.
1. Drejtor i Teknologjisë së Informacionit (IT)
Mund të jetë e çuditshme, por puna më e urryer është ajo e drejtorit të teknologjisë së informacionit, sipas CareerBliss. Edhe pse një drejtor IT-je mund të mbajë aq peshë sa të ndikojë mbi fatin e disa kompanive si një ekzekutiv, një i tillë raporton nivelin më të lartë të pakënaqësisë me punën e tij. Kjo duke ia tejkaluar madje edhe një kamerieri, shërbëtori etj.
2. Drejtor i Shitjes dhe Marketingut
Një drejtor i shitjes dhe planifikimit të marketingut zbaton përpjekjet për promovimin e kompanive dhe gjenerimit të biznesit. Përgjegjësitë shpesh përfshijnë menaxhimin e buxhetit, marrëdhëniet me publikun, dhe trajnimin e punonjësve. Pikërisht, një i tillë raporton nivelin e dytë më të lartë të pakënaqësisë të punës nga gjithë të intervistuarit.
3. Menaxher Produkti
”Menaxher Produkti” është një titull pune që merr shumë kuptime, në varësi të kompanisë dhe sektorit. Në disa raste, puna kërkon thjesht vlerësim se cilat produkte janë më të mirët për të modeluar një kompani të biznesit, dhe në disa të tjera marketing, menaxhim burimesh. Niveli i pakënaqësisë punë ishte shumë i lartë për këtë pozicion. Një i anketuar u ankua se ajo kufizon rritjen, duke thënë se ishte “shumë e vështirë që të rriteshe për të arritur deri lart”. Një tjetër që ishte më pak i sjellshëm tha se “puna është i mërzitshme”.
4. Punonjës Web-i
Personat që merren me ruajtjen dhe zhvillimin e aplikacioneve për Internet. Këta persona, në profile të ndryshme pune, raportuan për një shkallë të lartë të pakënaqësisë në punët e tyre, duke iu atribuar një perceptimi të punëdhënësit e tyre të cilët në pjesën më të madhe kanë mungesa në kuptimin e teknologjisë.
5- Specialist Teknik
Një specialist teknik drejton analiza, përkufizimi, projektimi, ndërtimi, testimi, instalimi, dhe modifikimi të infrastrukturave. Sipas CareerBliss, kjo do të thotë se nëse një kompani dëshiron për të hartuar një projekt, specialisti teknik bën vlerësimin e saj për të parë se çfarë është e mundur dhe çfarë nuk është. Puna është një pozitë që çon dhe kërkon njohuri intime të inxhinierisë etj. Ata përmendin një “mungesë komunikimit nga menaxhimi i atyre që janë lart si edhe mendojnë se të dhënat e tyre nuk merren seriozisht.
6. Teknik Elektronik
Teknikët Elektronikë ruajnë dhe mbledhin të dhënat mujore për sistemet e matjes elektronike. Ata punojnë në çdo sektor dhe mund të jenë të punësuar me kompaninë e telefonit, një zinxhir fast-food apo restorante etj. Pa marrë parasysh rastin konkret, teknikët punojnë në vend dhe jashtë vendit, kanë kontakt të vazhdueshëm me klientët, dhe duhet të ketë një aftësi për të zgjidhur shpejt problemet komplekse teknike nën presion të madh. Prandaj edhe pakënaqësia e punonjësve në këtë punë iu atribuohet disa faktorëve. Një i anketuar u ankua se ka “shumë pak kontroll”, ndërsa një tjetër kishte një përsëritje të mërzitshme ankesash: “orarin e punës, mungesat e arritjeve, nuk ka mundësi reale për rritje, shokët nuk kanë motivim,� punë e vështirë, armiqësi nga kolegët”, etj.
7. Nëpunës ligji
”Clerkships” janë ndër pozicionet më shumë të kërkuar në profesionet ligjore. Një nëpunës ligji ndihmon gjyqtarët si të shkruajnë opinionet dhe ata që të marrë punë janë pothuajse gjithmonë pranë shkollës së ligjit. Punë që është e kërkuar, por që megjithatë, nëpunësit e ligjit ende raportojnë nivele të larta të pakënaqësisë rreth saj. Sipas tyre, orët janë të gjata dhe rraskapitëse, dhe nëpunësi u nënshtrohet tekave të personaliteteve. Zyra e Statistikave të Punës gjithashtu raporton se kjo punë sjell një pagë mesatare prej $ 39.780 në vit, duke i bërë ata jo tamam të pasur.
8. Analist Mbështetje Teknike
Analistët e mbështetjes teknike ndihmojnë njerëzit me çështjet e tyre kompjuterike. Kjo zakonisht shkon deri në komunikimin e këshillve teknike për individët në panik, shpesh në telefon etj. Ata shpesh punojnë në një shumëllojshmëri mjedisesh dhe mund të jetë e nevojshme për të udhëtuar sapo njoftohen, nganjëherë edhe kur janë në pushime apo fundjavë.
9. Mekanik Kompjuterik
Mekanik Kompjuterik është ai që kontrollon makinat kompjuterike. Thuhet se ky punonjës ka pasur rreziqe të mëdha dhe madje fizike. Por puna nuk ofron hapësirë ??për avancim, gjë që u shkakton të anketuarve një shkallë të lartë të pakënaqësisë.
10. Menaxher Marketingu
Një menaxher i marketingut është përgjegjës për mbikqyrjen e reklamimit dhe promovimit. Kjo përfshin zhvillimin e strategjive për të përmbushur objektivat e shitjes, bazuar në studimin e faktorëve të tillë si anketat e konsumatorëve dhe sjelljen e tregut. Sipas CareerBliss, të anketuarit në këtë pozicion më së shpeshti përmendin një mungesë të drejtimit si arsyen kryesore për pakënaqësinë e punës.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

10 punët më të urryera Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 punët më të urryera Empty Re: 10 punët më të urryera

Mesazh nga KITTY prej Sat Oct 08, 2011 1:23 pm

ufaaaaaaaaaa vec tu i lexu se ca bejn kto njerez po filloj ti urrej kto profesione jo me ti bej kto..:p
KITTY
KITTY
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 763
Reputation : 7
Join date : 28/07/2011
Age : 27

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 punët më të urryera Empty Re: 10 punët më të urryera

Mesazh nga VLoNjate prej Sat Nov 12, 2011 4:27 pm

Cudii... tgjitha punet me kompjuteraaa qenkan me te urryerat Razz :@


ןค๓ ﻮ๏ς ๓є tคкtเк ๔๏ ๒єן รเ tђє๓ ยภє ๔ђє קเк
VLoNjate
VLoNjate
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 518
Reputation : 3
Join date : 05/11/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 punët më të urryera Empty Re: 10 punët më të urryera

Mesazh nga Anakonda prej Sat Apr 07, 2012 6:56 am

me te vertete me te urryerat jane
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 punët më të urryera Empty Re: 10 punët më të urryera

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi