Programe Forum - Welcome
Sateliti do të bjerë në Itali People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Sateliti do të bjerë në Itali

Shko poshtë

Sateliti do të bjerë në Itali Empty Sateliti do të bjerë në Itali

Mesazh nga Master prej Fri Sep 23, 2011 5:35 am


NASA i qetesoi amerikanet duke thënë se sateliti i vjetër i saj që ka dalë nga kontrolli e po bie në toke, nuk do të rrëzohet mbi Amerikën e Veriut.

Por se ku mund te perfundojne copat e tij, kjo nuk dihet akoma me siguri. Mediat italiane thone se disa pjese te satelitit mund te bien ditet e ardhshme mbi Itali. Eshte nje nga skenaret e mundshme, qe sipas burimesh te kualifikuara qe citohet nga agjensia e lajmeve ANSA, po pervijohet keto oret e fundi ne simulimet e realizuara nga agjensite hapesinore. Per te analizuar keto skenare e per te diskutuar ndonje nderhyrje te mundshme qe do te perfshinte sistemin e mbrojtjes civile, shefi i ketij departamenti Franco Gabrielli, thote "Corierre della Sera", ka kerkuar nje mbledhje urgjente me komitetin operativ te agjensise hapesinore italiane.

Te dhena te sigurta nuk ka. Per momentin, mendohet se kur sateliti te filloje djegien ne atmosfere, 26 elemente te tij mund te mberrijne token e te bien ne nje rreze prej 800 kilometrash. Ne trajektoren e rrezimit, gjithmone sipas simulimeve kompjuterike eshte edhe Italia.

Zyrtaret e nases perpiqen ta minimizojne rrezikun, duke thene se ai eshte shume modest dhe se deri me sot, askush nuk eshte lenduar nga objekte te hapesires. UARS eshte nje prej sateliteve me te medhenj amerikane qe bejne rikthim te pakontrolluar ne toke prej me shume se 30 vjetesh. Megjithate edhe stacioni hapesinor Skylab i cili pati nje renie te ngjashme ne 1979-ten, ishte 15 here me i rende se sateliti qe po rrezohet dhe nuk shkaktoi probleme.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Sateliti do të bjerë në Itali Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi