Programe Forum - Welcome
Fëmija që parashikoi të ardhmen People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Fëmija që parashikoi të ardhmen

Shko poshtë

Fëmija që parashikoi të ardhmen Empty Fëmija që parashikoi të ardhmen

Mesazh nga Master prej Fri Sep 23, 2011 5:38 am

Fëmija që parashikoi të ardhmen Djali-parashikues
Në vitin 1913, në Angli, një nxënës 12-vjeçar shkroi një ese, të cilën mësuesja ia kishte dhënë si detyrë të gjithë klasës, ku parashikoi se si do të ishte viti 2000.

Kjo detyrë është gjetur tashmë nga disa kërkues dhe shumë nga parashikimet e 12-vjeçarit Edgar Codling janë përmbushur.

Djali kishte parashikuar se në vitin 2000 avionët do të ishin të përhapur po aq sa edhe makinat dhe se biçikletat, të cilat në atë kohë ishin shumë të shtrenjta, do të mund të bliheshin nga kushdo.

Gjithashtu Edgar parashikonte suksesin që do të kishin gazetat: “Gazetat do të përhapen shumë dhe do të jenë shumë të lira dhe të gjithë do të mund t’i blejnë.”

Parashikime të gabuara për emancipimin e femrave në esene e 12-vjeçarit: “Femrat mund të fitojnë të drejtën e votës, por ka më shumë mundësi që të mos e fitojnë këtë të drejtë.”


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Fëmija që parashikoi të ardhmen Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi