Programe Forum - Welcome
Islanda, parajsa e femrave People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Islanda, parajsa e femrave

Shko poshtë

Islanda, parajsa e femrave Empty Islanda, parajsa e femrave

Mesazh nga Master prej Fri Sep 23, 2011 5:40 am

Islanda, parajsa e femrave Femrat
Kush është shteti më i mirë ku mund të jetojë një femër?

Kësaj pyetjeje i ka dhënë përgjigje ‘Newsweek’ dhe “parajsa” e femrave është Islanda.

Sipas klasifikimit të të përjavshmes amerikane, që ka analizuar 165 shtete në fusha si arsimimi, drejtësia, shëndeti, ekonomia dhe politika, Islanda është vendi që i kushton më shumë vëmendje respektimit të të drejtave të femrave dhe nuk i diskriminon në politikë (kryeministrja e vendit është femër).

Në përgjithësi, vendet në veri të Europës janë ato ku femrat jetojnë më mirë. Në dhjetëshen e parë janë të gjitha vendet skandinave: Suedia, Danimarka, Finlanda dhe Norvegjia.

Nga ana tjetër, shteti afrikan i Çadit është vendi më i keq për femrat. Ato nuk kanë të drejta ligjore dhe martohen që në moshën 11-vjeçare.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Islanda, parajsa e femrave Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi