Programe Forum - Welcome
ISHP: Niveli i ndotjes në Tiranë, 2 herë mbi normat e lejuara People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


ISHP: Niveli i ndotjes në Tiranë, 2 herë mbi normat e lejuara

Shko poshtë

ISHP: Niveli i ndotjes në Tiranë, 2 herë mbi normat e lejuara Empty ISHP: Niveli i ndotjes në Tiranë, 2 herë mbi normat e lejuara

Mesazh nga Master prej Tue Oct 04, 2011 11:52 am


Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik kanë maturtë hënën më 3 tetor 2011 në qendër të Tiranës një nivel ndotje dy herë më të lartë sesa normat e lejuara.
Sipas specialistit të Ajrit, Agron Deliu, të gjithë elementët ndotës, si grimcat e imta apo dhe ato të forta të pluhurit janë në nivele shqetësuese, aq sa konsiderohen si kërcënim për jetën e njeriut. Për këtë, Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka renditur Shqipërinë ndër vendet me nivel më të lartë ndotjeje.
“Mesatarisht vlerat e cilësisë së ajrit në Tiranë, në pikën e qendrës janë rreth 2- 2.5 herë mbi normat e lejuara. Në një shkallë klasifikimi ndërkombëtare me 10 njësi,ku 4 është mirë, 7 është e rrezikshme dhe 10 është shumë e rrezikshme, Tirana si 9-mujor është 7.5″, tha Agron Deliu, Specialisti i Ajrit, ISHP.
E njëjta situate paraqitet edhe ne rrethet kryesore te vendit. Niveli i ndotjes edhe pse nuk është në ato përmasa sa në Tiranë, sërisht i tejkalon normat e caktuara nga OBSH.
“Në rrethe situata në parim, në pikat që ne matim, është dicka më mirë se në Tiranë, po përsa i përket përmbajtjes së grimcave të imta, në të gjithë rrethet janë mbi normat e BE. Dhe atje kjo lidhet me shkarkimet e rrugëve, sepse një pjesë e madhe e grimcave krijohet nga risuspendimi i tyre nga lëvizjet e trafikut”, vijon Deliu.
Këto ditë priten, që në disa rrethe të tjera të vendit të ngrihen stacione me laboratorë, të cilët do të matin ndotjen e ajrin. Ndërkohë pritet të mbahet dhe një takim urgjent nga përfaqësuesit e OBSH në vendin tonë me krere të institucioneve publike, ku do të lihen dhe detyra për zbutjen e nivelit të ndotjes.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

ISHP: Niveli i ndotjes në Tiranë, 2 herë mbi normat e lejuara Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi