Programe Forum - Welcome
Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.



Join the forum, it's quick and easy

Programe Forum - Welcome
Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike

2 posters

Shko poshtë

Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike Empty Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike

Mesazh nga Master Wed Jun 29, 2011 4:41 pm

Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike 27-qyteti_2706111616_1-300x175


Njerëzit të cilët jetojnë në qytete të mëdha kanë më shumë gjasa të vuajnë nga skizofrenia dhe çrregullimet e tjera mendore, sesa njerëzit që janë rritur në fshat.
Hulumtimi më i ri i shkencëtarëve gjermanë, i botuar në revistën amerikane “Nature”, tregon se jeta në qytet dëmton shëndetin mental të njerëzve.
Te banorët e metropoleve pjesë ta caktuara të trurit reagojë më fuqishëm në stres, krahasuar me banorët që jetojnë në fshat. Janë gjetur edhe prova se banorët e zonave urbane janë më të rrezikuar nga ndryshimet e shpeshta të disponimit dhe nga ankthi.
Në këtë studim kanë marrë pjesë vullnetarë të shëndetshëm, truri i të cilëve është incizuar nga skanerët. Shkencëtarët kanë dashur të konstatonin si reagojnë njerëzit ndaj stresit të shkaktuar nga njerëz të tjerë, kështu që vullnetarët i kanë vënë në skaner dhe nga ta kanë kërkuar të zgjidhin probleme matematikore.
Derisa ishin në skaner, ata kanë mundur të dëgjonin zërin e shkencëtarëve të cilët i kanë kritikuar për shkak të zgjidhjes së dobët të detyrave. Vullnetarët nga qytetet kanë reaguar më zhurmshëm se banorët e fshatrave.
Pragun më të ulët të tolerancës e kanë pasur njerëzit të cilët qysh nga fëmijëria kishin jetuar në ndonjë qytet të madh.
gazetajone
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike Empty Re: Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike

Mesazh nga Anakonda Mon May 14, 2012 5:33 am

mire qe un rri ne nje qytet jo shum te madh;sa qetesi relaksuse esht ne qytet
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 28
Location : Australia

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike Empty Re: Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike

Mesazh nga Master Mon May 14, 2012 1:20 pm

Eshte me te vertet nje shkaterrim total te rrish ne qytete te medha
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike Empty Re: Jeta në qytete të mëdha shkakton çrregullime psikike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi