Programe Forum - Welcome
Studimi, 347 milionë njerëz kanë diabet People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Studimi, 347 milionë njerëz kanë diabet

Shko poshtë

Studimi, 347 milionë njerëz kanë diabet Empty Studimi, 347 milionë njerëz kanë diabet

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 8:46 pm

Studimi, 347 milionë njerëz kanë diabet Diabet2

Diabeti tani prek rreth 350 milionë njerëz në mbarë botën, dhe zyrtarët e shëndetësisë janë duke fajësuar fast food-et e Perëndimit. Një analizë e publikuar online ditën e shtunë nga "Lancet" tregon se problemi është shumë më i përhapur nga sa mendohej më parë.

Studimi 3 vjeçar i financuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe fondacioni Bill & Melinda Gates, ekzaminoi nivelin e glukozës në gjak në 2.7 milion subjekte të moshës 25 vjeçare dhe më të vjetër nga të gjitha anët e globit. Hulumtuesit konstatuan se 347 milion njerëz kanë diabet.

Ata vlerësojnë se 10 për qind e meshkujve dhe 9 për qind e femrave janë diabetikë.

Ndër vendet e zhvilluara, nivelet më të larta të glukozës në gjak ishin në SHBA, Zelandë të Re dhe Spanjë, ndërsa më të ulëtat në Holandë, Austri dhe Francë. /albeu.com/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi