Programe Forum - Welcome
Lakra dhe lulelakra mbrojnë nga kanceri në mushkëri People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Lakra dhe lulelakra mbrojnë nga kanceri në mushkëri

Shko poshtë

Lakra dhe lulelakra mbrojnë nga kanceri në mushkëri Empty Lakra dhe lulelakra mbrojnë nga kanceri në mushkëri

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 8:52 pm

Lakra dhe lulelakra mbrojnë nga kanceri në mushkëri Lakra_dhe_lulelakra


Lakra dhe lulelakra ndihmojnë në uljen e rrezikut për t’u prekur nga kanceri në mushkëri. Një studim i publikuar në revistën “Lancet” ka treguar se ngrënia e shpeshtë e këtyre perimeve, mund të ulë ndjeshëm rrezikun për t’u prekur nga kjo sëmundje.

Sipas “International Agency for Cancer Research”, në Lion të Francës, mjafton që këto perime të konsumohen të paktën një herë në javë për të përfituar prej vetive mbrojtëse të tyre. Sipas studiuesve, përfundimet e studimit gjejnë më tepër vend te personat që kanë versione të paaktivizuara të dy prej gjeneve të ADN-së.

Dy gjenet e vënë “nën shenjestër” janë “Gstm1” e “Gstt1”, që kanë për funksion mbrojtjen e organizmit nga disa lëndë toksike. Lulelakra dhe lakra, apo dhe perime të ngjashme me to janë të pasura me substanca kimike, të ashtuquajtura isotiocianate, që arrijnë të mbrojnë nga kanceri i mushkërive.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi