Programe Forum - Welcome
Zemra e re artificiale pa puls People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Zemra e re artificiale pa puls

Shko poshtë

Zemra e re artificiale pa puls Empty Zemra e re artificiale pa puls

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 8:53 pm

Zemra e re artificiale pa puls Pulse


Një viç 8-muajsh i quajtur Abigail nuk ka zemër dhe nuk ka puls. Nëse do të bëhej lidhja me një monitor EKG, ai do të tregonte një vijë të drejtë - por në fakt Abigail është gjallë, dhe duket krejtësisht e padëmtuar.

Abigail është subjekti i një teknologjie eksperimentale në lidhje me funksionimin e një zemre të re artificiale, e cila është në gjendje të mbajë pacientin gjallë, pavarësisht faktit se nuk prodhon rrahje zemre, raporton MedicalXpress.

Teknologjia është një ide e mjekëve Billy Cohen dhe Bud Frazier, të cilët kanë kaluar vite duke u përpjekur të krijojnë një zemër artificiale e cila nuk do të shpenzohet, prishet, apo shkaktojë mpiksje dhe infeksione.

Craig Lewis, një 55 vjeçar i cili nuk kishte shumë për të jetuar, pasi vuante nga amyloidosis, ishte "prova" e parë. Pasi mjekët i thanë se kishte vetëm 12 orë për të jetuar, Lewis i lejoi doktorët për të futur pompat e reja në gjoksin e tij. Pajisja punoi për mrekulli, dhe Lewis arriti të jetonte edhe një muaj, përpara se sëmundja të prekte edhe organet e tjera.

Edhe pse teknologjia ka ende nevojë për të kaluar miratimin e FDA-së, dhe një prodhues duhet të gjendet, Cohn dhe Frazier janë optimistë se pajisja e tyre mund të bëhet e ardhmja e teknologjisë artificiale të zemrës. /albeu.com/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi