Programe Forum - Welcome
umërohen 2 miliard obezë në të gjithë botën People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


umërohen 2 miliard obezë në të gjithë botën

Shko poshtë

umërohen 2 miliard obezë në të gjithë botën Empty umërohen 2 miliard obezë në të gjithë botën

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 8:56 pm

umërohen 2 miliard obezë në të gjithë botën Obeze


Në vitin 2010 mbi 1.9 miliardë persona në botë ishin në mbipeshë, një rritje kjo prej 25 për qind krahasuar me vitin 2002. Të dhënat dramatike vijnë nga studimi i ri i Worldwatch Institute, një nga më prestigjozët përsa i përket organizatave ekologjike amerikane.

Nga statistikat del në pah një kuadër alarmant: në 177 vende të botës 38 për qind e të rriturve, mbi moshën 15-vjeçare, janë obezë.

Fjalët “mbipeshë” dhe “obez” janë tashmë të zakonshme në fjalorin tonë dhe shpesh ngatërrohen mes tyre, edhe pse në revistat shkencore kanë domethënie të ndryshme. /tch/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi