Programe Forum - Welcome
Goditja nga dielli, si të veproni People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Goditja nga dielli, si të veproni

Shko poshtë

Goditja nga dielli, si të veproni Empty Goditja nga dielli, si të veproni

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 9:00 pm

Goditja nga dielli, si të veproni Dielli_plazh


Goditja nga dielli është gjendja më e rëndë që mund të shfaqet gjatë stinës së nxehtë të verës prandaj duhet pasur kujdes për të shmangur qëndrimin e gjatë në diell. Kjo ndodh kur aftësitë fiziologjike, nuk përballojnë dot rritjen e madhe të temperaturës trupore.

Në këto kushte mund të ndodh që organizmi nuk reagon dhe të çon në humbje të vetëdijes. Në këto raste duhet trajtim në spital, por në pritje të kësaj, I sëmuri duhet të freskohet dhe të lirohet nga rrobat. Mund të përdoren edhe kuba akulli apo rroba të lagura për të përmirësuar gjendjen e personit që ndodhet në gjendje të rënduar.

Për të lexuar nëse një person në gjendje të rënduar vuan nga goditja e diellit, shenjat janë: dhimbje e fortë koke, skuqje e fytyrës, të vjella, humbje ndjenjash. /albeu.com/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi