Programe Forum - Welcome
Disa hapa të thjeshtë për të mundur depresionin People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Disa hapa të thjeshtë për të mundur depresionin

Shko poshtë

Disa hapa të thjeshtë për të mundur depresionin Empty Disa hapa të thjeshtë për të mundur depresionin

Mesazh nga Master prej Thu Jun 30, 2011 9:18 pm

Disa hapa të thjeshtë për të mundur depresionin Depresion1

Depresioni është një emocion i përbashkët i njeriut. Ka disa arsye që mund të shkaktojnë depresionin. Lajmi i mirë është se depresioni mund të trajtohet lehtë nëse individi është i gatshëm ta mundë atë. Këtu janë pesë metoda që do të ju ndihmojnë të mundni depresionin ose sjelljen depresive.

Kërkoni ndihmë

Konsultohuni me një terapist. Nuk duhet të ndiheni të turpëruar për faktin se keni nevojë për mjekim, dhe mos hiqni dorë derisa ju të gjeni diçka që ju ndihmon.

Identifikimi i problemit

Depresioni është një përpjekje vetë-shkatërruese për të shmangur realitetin. Pranoni se emocionet janë të natyrshme dhe të dobishme. Përpiquni të identifikoni se çfarë fillon ndryshimet në humorin tuaj dhe ta kontrolloni atë.

Sfido mendimet depresive

Njerëzit e depresionuar mbajnë mend dhe fajësojnë veten për ngjarjet që nuk shkojnë mirë. Pritjet e tyre të ulëta do të thonë se shpesh ata nuk janë të përgatitur dhe dorëzohen lehtë.

Kujdesuni për veten

Mësoni t′i kushtoni vëmendje mesazheve nga trupi juaj. Depresivët abuzojnë me veten duke mos ngrënë si duhet dhe duke mos u ushtruar. Merrni kohë për ushtrime të moderuara, hani ushqim të shëndetshëm, dhe lejojini vetes gëzime në jetë.

Praktika e largimit

Ne shpenzojmë shumë kohë në përpjekje për të kontrolluar gjërat që nuk mund të ndryshohen. Ne mund ta gjejmë veten duke u përpjekur për të ndryshuar gjëra që ne realisht nuk mundemi. Në vend që të përplaseni me një mur, mësoni të ecni tutje./albeu.com/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi