Programe Forum - Welcome
Zbulimi: Miu të bëhet elefant? Duhet të kalojnë 24 milionë breza ... People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Zbulimi: Miu të bëhet elefant? Duhet të kalojnë 24 milionë breza ...

Shko poshtë

Zbulimi: Miu të bëhet elefant? Duhet të kalojnë 24 milionë breza ... Empty Zbulimi: Miu të bëhet elefant? Duhet të kalojnë 24 milionë breza ...

Mesazh nga Aииå prej Wed Feb 01, 2012 5:25 pm

Zbulimi: Miu të bëhet elefant? Duhet të kalojnë 24 milionë breza ... 116Të bëhesh i madh, nuk është e lehtë. Evolucioni i të folurit, akoma një gjë edhe më e vështirë. Duhen të kalojnë të paktën 24 milion breza për të kaluar nga një madhësi e vogël, si ajo e një miu, tek ajo e një elefanti.

Ndërsa për t’u bërë të vegjël, është një proces më i shpejtë: një reduktim i anasjellë në madhësi, nga elefanti në mi, mund të jetë i mjaftueshëm për 100 mijë breza.

Llogaritja është bërë nga një grup ndërkombëtar biologësh dhe paleontologësh, të cilët kanë matur shkallën e rritjes së gjitarëve. Një studim i veçantë ky, pasi deri tani hulumtimet janë përqendruar në mikro-evolucionin, apo ndryshimet brenda të njëjtit lloj.

Nën drejtimin e dr.Alister Evans, i Universitetit Monash në Australi, grupi i bëri llogaritë dhe arriti në përfundimin se hapi për të kaluar nga miu në elefant, një ndryshim i madh ky, merr një kohë të gjatë, saktësisht, në 24 milion breza.

"Kurse për të kaluar nga madhësia e një lepuri në atë të një elefanti, duhet të kalojnë 10 milionë breza", tha Evans.
e.t/NOA
Aииå
Aииå
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 14
Reputation : 0
Join date : 28/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi