Programe Forum - Welcome
Shpiket roboti survejues hi-tech, si roje burgu People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Shpiket roboti survejues hi-tech, si roje burgu

Shko poshtë

Shpiket roboti survejues hi-tech, si roje burgu Empty Shpiket roboti survejues hi-tech, si roje burgu

Mesazh nga Aииå prej Wed Feb 01, 2012 5:33 pm

Shpiket roboti survejues hi-tech, si roje burgu 115Vjen nga Koreja e Jugut lajmi më i fundit i rëndësishëm në lidhje me eksperimentet robotikë. Ai ka lidhje me krijimin e një roje hi-tech, një projekt ky që do t’u shërbejë burgjeve të së ardhmes. Bëhet fjalë për robotin i cili do të shërbejë si roje burgu, do të ketë sy të mëdhenj, një buzëqeshje të bukur, por njëkohësisht do të jetë në gjendje edhe të flasë.

Një projekt i pazakontë ky, i cili mësohet se do të përdoret në burgjet e Pohang-ut, në juglindje të Seulit.

Qëllimi i krijimit të tyre do të jetë pikërisht gjenerimi i

një ndihme konkrete për rojet e burgut, duke shmangur punën e vështirë të tyre, sidomos ndërrimet gjatë natës.

Dhe në qoftë se eksperimenti në fjalë do të japë rezultate pozitive, këta robotë së shpejti do të rriten në numër, duke u vendosur edhe në burgjet e tjera të vendit.

Objektivi? Koreja e Jugut të arrijë Japoninë. Projekti është pjesë e investimit të madh që ky vend është duke ndërmarrë, me qëllimin e vetëm, kapërcimin e gjetjevee teknike dhe shkencore të arritura deri tani nga Japonia, rivalja e saj më e madhe.

e.t/NOA
Aииå
Aииå
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 14
Reputation : 0
Join date : 28/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi