Programe Forum - Welcome
Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët

Shko poshtë

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Empty Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët

Mesazh nga Master prej Sat Mar 03, 2012 8:03 pm

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Perdhunim
Asnjëherë nuk duhen ngritur duart ndaj fëmijëve, madje edhe kur ata ju kanë zemëruar shumë. Pasi përtej skuqjes acaruese në faqe, fëmija juaj mund të ketë pasoja edhe më të mëdha.
Këtë e tregon një studim i fundit i Universitetit të Oregonit në SHBA, që përfshin gjashtë vende (Amerikë, Itali, Suedi, Kinë, Tajlandë dhe Indi), ku fëmijët janë rritur me një ritëm të mrekullueshëm, ndryshe nga vende ku ata i nënshtrohen agresionit.
Shkencëtarët janë të mendimit se duke i dhënë edhe një shuplakë në jetën tuaj fëmijës, mund të ketë pasoja të mëdha, pasi ajo mund t’i lërë atij shenja të vështira për t’u shëruar.
Hulumtimi bazohet në 336 familjet e kombësive të ndryshme, ku prindërve iu kërkua që të tregonin se sa shpesh mesatarisht i ndëshkojnë fëmijët e tyre, dhe nëse ata mendonin se ishte një praktikë e zakonshme në mjedisin e tyre për t’i përdorur këto metoda.
Duke rezultuar se nënat indiane kishin më së shumti prirje për ta zbatonin këtë praktikë.
Studimi konsistoi paskëtaj se fëmijët janë më të dhunshëm kur e marrin këtë lloj dënimi më shpesh.
Prandaj duhet ditur, pohojnë studiuesit, se traumat emocionale janë më sipërfaqësore, kur fëmija nis dhe e pranon këtë si një metodë të përhershme me të cilën e mësojnë prindërit e tij, transmeton agjencia Noa.
Studimi i lartpërmendur përfundon me faktin se gjithmonë duhet të përpiqemi t’i shmangim me çdo kusht goditjet ndaj fëmijëve, pasi u dobësohet e folura dhe të menduarit.gazetajone


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Empty Re: Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët

Mesazh nga Anakonda prej Tue Apr 10, 2012 4:11 am

ESshte e vertete;prandaj duhet qe te mbani femijen pran sepse nuk zgjidhet gjithshka me an te dhunes.Dhuna perdoret ateher kur esht e nevojshme(jo e tepruar)por edhe durim i i prinderit e ka nje kufi.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Empty Re: Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët

Mesazh nga Master prej Tue Apr 10, 2012 5:24 pm

Dhuna nuk zgjidh azgje


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët Empty Re: Shuplakat ndalin të folurin dhe të menduarin tek fëmijët

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi