Programe Forum - Welcome
Fjalëkalimi universal – “password” People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Fjalëkalimi universal – “password”

Shko poshtë

Fjalëkalimi universal – “password” Empty Fjalëkalimi universal – “password”

Mesazh nga Master prej Sat Mar 10, 2012 7:42 pm

Fjalëkalimi universal – “password” F.0305145935544_210
Sipas hulumtimit të kompanisë Trustwave të cilin e ka publikuar në raportin e tyre “2012 Global Security Report”, madje 5% e të gjithë fjalëkalimeve sistemore në vete përmbajnë fjalën “password”, e fjalëkalimi më i shpeshtë në punë është “Password1”.
Numri dhe shkronja e parë e madhe sipas të gjitha gjasave vijnë nga kërkesa automatike që për fjalëkalim të kombinohen karakteret alfanumerike dhe shkronjat e vogla dhe të mëdha, ashtu që edhe budallenjtë të kenë fjalëkalimin e sigurt, por ja që edhe përkundër restrikcioneve budallenjtë u treguan si shumë të zhdërvjelltë.

Në hulumtimin e vet Trustwave kishte përdorur një kompjuter të zakonshëm për zyra dhe veglat në dispozicion publik për të thyer rreth 2.5 milion fjalëkalime dhe për rreth dhjetë orë i kishte shkuar për dore të thyej rreth 200,000 sosh. Në të njëjtin stil, sipas të dhënave nga Verizon në një të tretën e rasteve të thyerjes së masave të sigurisë te shfrytëzuesit faktori përjashtues ishte gjetja e fjalëkalimeve banale. /Telegrafi/


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Fjalëkalimi universal – “password” Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalëkalimi universal – “password” Empty Re: Fjalëkalimi universal – “password”

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 3:27 pm

interesante;esht edhe fjal e vogel edhe mbahet mend me mire
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi