Programe Forum - Welcome
Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm

Shko poshtë

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Empty Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm

Mesazh nga Master prej Mon Mar 19, 2012 5:30 pm

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Talking-on-a-cell-phone-240x300
SHBA- Telefonat celularë janë të rrezikshëm për shëndetin tonë? Hulumtimet shkencore sillen rreth kësaj pyetje, pa dalë në një konkluzion përfundimtar. Megjithatë ata na japin disa këshilla duke iu përgjigjur një sërë pyetjesh që kanë të bëjnë me përdorimin e telefonave celularë.
1. Pse shumë manuale mësimi këshillojnë mbajtjen larg nga trupi të celularit?
Telefonat lëshojnë rrezatim që përthithet nga trupi, prandaj edhe manualet tregojnë distancat që duhet të mbahet larg trupit për të mos rrezikuar shëndetin. Për iPhone dhe Nokia N79 sygjerohet largësia 1,5 cm nga trupi, ndërsa në rastin e V195 Motorola dhe Blackberry Bold 9780 është 2.5. Sipas studiuesve ekspozimi në një kohë të gjatë jashtë këtyre standardeve mund të rezultojë i dëmshëm për shëndetin”.
2. Pse Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi kancerin i ka përfshirë celularët në mesin e produkteve që mund të jënë kancerogjene?
Më 31 maj 2011, IARC, një agjenci e specializuar e OBSH, e ka klasifikuar rrezatimin e telefonave celularë si “kancerogjen të mundshëm”. Drejtori i IACR, Christopher Wild, në pritje të një “hetimi të mëtejshëm”, tha se “është e rëndësishme që të merren masa për të zvogëluar ekspozimin ndaj, kufjeve, e folura me zë të hapur ose përdorimi i SMS-ve.”
3. Çfarë lloj rrezatimi lëshojnë celularët dhe cilat janë argumentet e atyre që e mohojnë rrezikun?
Flasim për një rrezatim të pa jonizuar që nuk thyen zinxhirët e ADN-drejtpërdrejt (siç bëjnë rrezet X). Ata mund të jenë të dëmshme, vetëm kur shkaktojnë një rritje të konsiderueshme në temperaturë të indeve (efekti termik). Në një studim të fundit të Nora Volkoë, tregojnë se ky rrezatim mund të jentë në gjendje të ndryshojë funksionimin e qelizave.
5. Sa këshillohet të përdoret celulari dhe kur fillon shfaqja e rrezikut?
1640 orë në dhjetë vjet, ose 27 minuta në ditë, është standardi me të cilin Interphone (në vitin 2000) ka përcaktuar “përdorimin e rrezikshëm”. Nëse kaloni këtë prag ju mund të përjetoni efektet e para të dëmshme.
6. Çfarë masash parandaluese kanë marrë shtetet e tjera?
Dy vjet më parë parlamenti francez ka miratuar një ligj që detyron kompanitë celulare të shpjegojnë rrezatimet e secilit model celulari, ndërsa ka ndaluar reklamat që i drejtohen fëmijëve nën moshën 14 vjec. Ndërsa qeveria birtianike këshillon reduktimin e telefonatave në minimum për moshat deri në 16 vjec. Ndërsa Irlanda ka vendosur një paralajmërim tek paketimi i telefonave celularë, ku thuhet: Kujdes, kjo pajisje emeton rrezatim elektromagnetik. Tregimi i kujdesit në parashikohet edhe në ligjet e vendeve si Australia, Finlanda, Rusia dhe Gjermania.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Empty Re: Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm

Mesazh nga KITTY prej Tue Mar 27, 2012 12:25 pm

po flet me minuta tte reja apo te vjetra...:p_
KITTY
KITTY
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 763
Reputation : 7
Join date : 28/07/2011
Age : 26

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Empty Re: Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm

Mesazh nga Master prej Tue Mar 27, 2012 4:30 pm

hahaha te reja me duket Razz


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Empty Re: Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm

Mesazh nga Anakonda prej Sat Apr 07, 2012 6:13 am

flisni,flisni se do ta gjeni
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm Empty Re: Celularët, përdorimi më shumë se 27 minuta në ditë i dëmshëm

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi