Programe Forum - Welcome
23 prilli, Dita Botërore e Librit People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


23 prilli, Dita Botërore e Librit

Shko poshtë

23 prilli, Dita Botërore e Librit Empty 23 prilli, Dita Botërore e Librit

Mesazh nga Master prej Tue Apr 24, 2012 9:47 pm

23 prilli, Dita Botërore e Librit Libra-300x180
Sot është Dita Botërore e Librit. Zgjedhja e datës 23 prill lidhet me simbolikën që ka kjo datë për literaturën botërore, pasi në këtë datë në vitin 1616, vdiqën Servantes, Shekspiri dhe Garcilaso de la Vega, i mbiquajtur Inca. 23 prilli shënon edhe lindjen ose vdekjen e shkrimtarëve të tjerë, si Maurice Druon, K.Laxness, Vladimir Nabokov, Joseph Pla dhe Manuel Mejia Vallejo.
Ideja e përkujtimit të Ditës Botërore të Librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një trëndafil.
23 prilli është shpallur si Dita Botërore e Librit më 15 nëntor të 1995, me një rezolutë të UNESCO-s, pasi u morën në konsideratë faktet se libri ka qenë historikisht, instrumenti më i fuqishëm i shpërndarjes së njohurive dhe mjeti më efikas për të siguruar ruajtjen e këtyre njohurive, se çdo nismë për promovimin e librave të rinj është një faktor i pasurimit kulturor.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

23 prilli, Dita Botërore e Librit Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

23 prilli, Dita Botërore e Librit Empty Re: 23 prilli, Dita Botërore e Librit

Mesazh nga SunShiNe prej Wed Apr 25, 2012 8:13 pm

Libri eshte gjeja me vlere, pamvarsisht se sot eshte zvilluar shum teknologjia, libri kurr se humbet rendesin e ti sepse eshte i pazevendesueshem.


Duke u perpjekur per te qen e sjellshem me te tjeret shpesh e gjej veten , me shpirtin plot shirita, nuk ka rendesi . Truri im mbyllet... degjoj,pergjigjem, dhe te tjeret jane teper memec per te kuptuar qe une nuk jam ...!
SunShiNe
SunShiNe
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 642
Reputation : 25
Join date : 14/04/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

23 prilli, Dita Botërore e Librit Empty Re: 23 prilli, Dita Botërore e Librit

Mesazh nga Master prej Wed Apr 25, 2012 8:25 pm

Letërsia është një thelb gjithëpërfshirës i jetës intelektuale të një populli.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

23 prilli, Dita Botërore e Librit Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

23 prilli, Dita Botërore e Librit Empty Re: 23 prilli, Dita Botërore e Librit

Mesazh nga Anakonda prej Tue May 15, 2012 3:38 pm

libri esht ai mjet qe na meson dhe na i jep informacionet e sakta;edhe pse shumica e te rinjve qendrojn me or te tera neper internete dhe forume;e pertojn per te lexuar nje liber dhe per tu informuar
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

23 prilli, Dita Botërore e Librit Empty Re: 23 prilli, Dita Botërore e Librit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi