Programe Forum - Welcome
Bletët që ushqehen me lot njeriu People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Bletët që ushqehen me lot njeriu

Shko poshtë

Bletët që ushqehen me lot njeriu Empty Bletët që ushqehen me lot njeriu

Mesazh nga Master prej Sat May 12, 2012 12:15 pm

Bletët që ushqehen me lot njeriu Bletet-300x213
Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj blete e cila nuk preferon asgjë tjetër përveçse të shijojë nektarin e lëngut që del nga syri i njeriut.
Këto bletë ulen butësisht mbi qepalla, aq sa disa njerëz nuk i ndjejnë fare këto insekte, deri sa bletët fillojnë të thithin lotët që dalin nga syri.
Edhe po të mbyllen sytë prapë nuk ka diferencë, sipas raportit të Kansas Entomological Society. Nga eksperimentet me bletët rezultoi se vetëm pas zbritjes së lotit, njerëzit fillojnë të ndjejnë praninë e bletës e cila thith qetësisht lotin që rrjedh mbi faqe.
Nga ky studim siç raporton noa.al, thuhet se shumica e njerëzve nuk e kuptojnë kur kanë një bletë të ngjitur pas fytyre dhe as në kohën që ajo thith lotët e tyre.
Në vijim theksohet se edhe mbyllja e syve nuk është zgjidhje pasi bleta vijon të thith lotët por me ndërprerje në varësi të përplasjes së qepallave.
Por fatmirësisht kjo specie e bletës, lisotrigona nuk gjendet në çdo kopsht pasi gjeneza e saj vjen nga Tajlanda dhe nuk është gjetur ende në Europë apo Amerikë.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Bletët që ushqehen me lot njeriu Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi