Programe Forum - Welcome

Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.

Frikë mos humb celularin? Vuan nga Nomofobia, sëmundja e re psikike

Shko poshtë

Frikë mos humb celularin? Vuan nga Nomofobia, sëmundja e re psikike

Mesazh nga Master prej Sat May 12, 2012 12:24 pm

Frika më e keqe e kohës sonë, mban emrin Nomofobi dhe ka të bëjë saktësisht me ankthin që të pushton papritur se mos ke humbur telefonin tënd celular. Kjo pasi, pa të, do të ndjeheshit të humbur, të frustruar dhe të pasigurt.
Sipas një studimi të fundit të realizuar në Evropë, prej saj, vuan rreth 66% e popullatës, edhe pse 41% e saj, është e garantuar me posedimin e dy aparateve të tillë.
Ekspertët e lidhin këtë me faktin se celulari cilësohet prej nesh jo vetëm një mjet komunikimi, por edhe një arkë e vërtetë kujtimesh, fotosh, numrash dhe kontaktesh. E për këtë arsye, kur ai na humbet, ndihemi më shumë se keq.
Ndërkaq, të dhënat e studimit në fjalë tregojnë se nga Nomofobia vuajnë më shumë gra se burra (70% kundrejt 61%).
Sindromi i saj manifestohet me të gjitha tiparet e një nevroze të caktuar.
Ndërsa sipas një sondazhi nga “Chicago Tribune”, për shembull, shumica e njerëzve thonë se ata mund të mbeten më mirë një javë pa furçë dhëmbësh, sesa pa telefonin celular.

Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Frikë mos humb celularin? Vuan nga Nomofobia, sëmundja e re psikike

Mesazh nga Anakonda prej Sun May 13, 2012 5:52 am

Tashi po e degjokam interesante,epo pse sthua ti se po dalin lloj-lloj semundjesh te reja.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874

Shiko profilin e anëtarit

Mesazh nga Master prej Sun May 13, 2012 9:30 am

Eh edhe sa do dalin thuaj Razz

Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mesazh nga Sponsored content

Sponsored content

Mbrapsht në krye