Programe Forum - Welcome
Si te besh dike te te dashuroje People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Si te besh dike te te dashuroje

Shko poshtë

Si te besh dike te te dashuroje Empty Si te besh dike te te dashuroje

Mesazh nga Master prej Mon May 28, 2012 8:45 pm

Shume njerez mendojne se nese dikush nuk te do, atehere nuk mund ta besh dot kurre te te doje apo te bjere ne dashuri me te. Ata mendojne se dashuria eshte nje proces misterioz natyror qe nuk ka rregulla dhe nuk mund te kontrollohet.

Por nese kta do te hapnin te studionin pak psikologjine e dashurise do te fillonin te kuptonin se ky proces nuk eshte fare i rastesishem dhe qe ka disa rregulla qe e drejtojne emocionin e dashurise. Duke i kuptuar dhe ndjekur keto rregulla mund te rritet 10-fish shansi per te bere dike te te dashuroje.

Te besh dike te te doje duke ndjekur disa rregulla

Reklamimi bazohet ne nje koncept kryesor qe eshte te kerkosh dhe te kuptosh nevojat e bleresve, pastaj tu ofrosh atyre produkte qe i plotesojne kto nevoja.

Nese ti ke nje produkt shume superior, por bleresi nuk ka nevoje per te, atehere ai nuk do ta bleje kurre ate produkt. Nese une shkruaj nje artikull te shkelqyer ktu per breshkat dhe trajnimin e tyre per te fituar cdo gare me breshka, ti nuk do ta lexosh kurre ate artikull nese nuk ke nje breshke per gare, edhe nese artikulli eshte i shkelqyer.

E njejta gje shkon edhe per dashurine, nese ti arrin te kuptosh nevojat dhe kerkesat e personit tjeter, atehere ti do te jesh ne gjendje ti japesh nje produkt i cili i ploteson kto nevoja, ne kte rast produkti je ti.

Cdo person ka nevoje dhe do te gjeje disa tipare dhe cilesi tek nje partner potencial. Kur ti arrin ta besh kte person ti shohe kto cilesi qe do tek ti, ky person patjeter qe do te deshiroje shume te rrije dhe te jete i afert me ty. (Shih: Dashuria e vertete)

Ja pse ndonjehere deshton perpjekja per te bere dike te te dashuroje

Gabimi me i madh qe ben cdo njeri kur mundohet te beje dike ta dashuroje eshte se ata perpiqen te impresionojne objektivin e tyre duke menduar se cfare impresionon ata duhet ti beje pershtypje dhe objektivit.

Pershembull nese embelsia te ben pershtypje ty, ti mund te mendosh se kjo gje mund ti beje pershtypje dhe objektivit tend, mendim i cili eshte shume i gabuar.

Kjo ndodh sepse jane kultura, eksperiencat e meparshme, formimi yne, qe percaktojne se cfare na ben pershtypje tek te tjeret dhe qe na ben te duam te rrime me dike. (Shih: Si te impresionosh dike)

Nese dikush jeton me prinderit gjithmone i pasigurt financiarisht, atehere me shume mundesi ketij personi do ti beje pershtypje ambicja dhe suksesi financiar, ndersa dikush qe nuk e ka ndjere kurre kete pasiguri mund te mos impresionohet fare nga keto gjera.

Pra per ta thene shkoqur, per te bere dike te te doje, apo per te impresionuar dike, ti duhet te dish dhe te kesh disa informacione per te kaluaren e atij personi, eksperiencat e tij, kulturen e tij, frikerat e tij, pikat e dobeta dhe per formimin e tij.

Duke i kuptuar nevojat e personit, pastaj duke i treguar se ti mund tia plotesosh keto nevoja, ti do te jesh ne gjendje ta besh kte person te te dashuroje, dhe ky person do te ndjeje qe te do pa e kuptuar pse.

Menyra te tjera per te bere dike te te dashuroje

Vepro si prinderit e tij/saj nese i do ata: Nese nje vajze e do shume babain e saj, atehere ajo do te ndjehet shume e terhequr nga dikush qe i ngjan ne pamje babait te saj, por edhe nese i ngjan ne sjellje ose thjesht ne menyren e te ecurit. E njejta gje vlen per meshkujt qe e duan mamane e tyre shume.
Beje te varur tek ti: Nese ti ha perdite nje cokollate ne mengjes, ti do te ndjehesh shume keq nese nje dite nuk do te gjesh cokollate per ta ngrene. Nese ti e ushqen perdite dike me komlimenta apo fjale te bukura (qe i pelqejne) vazhdimisht, dhe pastaj shkeputesh menjehere dhe i eliminon kontaktet me te, atehere ky person do te ndjeje se i mungon dhe do te ndjeje se te dashuron. (Shih: Si te joshesh dike)
Qendrimi i hijshem: Cdo kerkim shkencor ka nxjerre qe nje qendrim i hijshem dhe shprehja e vetebesimit nepermjet qendrimit, xhesteve, zerit apo shikimit, e ben njeriun shume here me terheqes. Qendro ne menyre korrekte sa here qe gjendesh ne prani te personit qe te intereson dhe do ti rrisesh shume shanset per ta bere te te dashuroje.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Si te besh dike te te dashuroje Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te besh dike te te dashuroje Empty Re: Si te besh dike te te dashuroje

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 30, 2012 4:33 pm

mire e ke ti me keto qe thua ti;po sikur te ishte aq mire me an te ketyre fjaleve ti benim njerezit te dashuroheshin marrezisht mas nesh;do ishte e thjesht;por zemra ndonjehere nuk ndryshon
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi