Programe Forum - Welcome
Menyra per te bere dike te te doje People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Menyra per te bere dike te te doje

Shko poshtë

Menyra per te bere dike te te doje Empty Menyra per te bere dike te te doje

Mesazh nga Master prej Mon May 28, 2012 8:45 pm

Si mund te besh dike te bjere ne dashuri me ty?
dhe si mund te besh dike te te doje?
ka menyra qe mund te ndihmojne per te bere dike te ndjeje terheqje per ty?

Ne fakt ka shume menyra qe mund te te ndihmojne per te bere dike te te doje, gjithmone nese perdoren ashtu sic duhet. Natyra njerezore eshte krijuar ne menyre te atille qe ti pergjigjet dhe ti pershtatet me efikasitet mjedisit rrethues.

Nese ti ben te mundur qe te shnerrosh perceptimin e dikujt per mjedisin ai/ajo do te pergjigjet sipas po asaj menyre ne te cilen eshte krijuar dhe ketu mund te perfitosh qarte per te bere dike te te doje.

4 menyra per te bere dike te te doje

Cdo njeri deshiron qe ta duan dhe do qe te terheqe vemendje nga te tjeret, megjithate, nese kjo vemendje nuk vjen nga njerez qe ky person i konsideron te rendesishem ai nuk do tja dije fare per ate vemendje qe i japin keta.

Per shembull nese ti e konsideron dike si deshtak me siguri ti nuk do tja dish fare per vemendjen qe mund te te tregoje ky person per ty, ne krahasim me nivelin e interesit qe ti do te kesh per nje person te famshem qe interesohet dhe tregon vemendje per ty.

Bazuar mbi kete fakt ja ku jane edhe menyrat qe mund te te ndihmojne per te bere dike te te doje:

Ngreji pike vetes ne fillim: Njerzit bien ne dashuri me nje person qe e konsiderojne ne nivelin e tij ose pak me lart. Me kete nivel nenkuptohet menyra sesi nje person vlereson te tjeret, cdo njeri e llogarit vleren e te tjereve ne baze te menyres se tij prandaj duhet te keni kujdes qe para se te realizoni kte hap te pare duhet ta njihni mire personin, mundesisht ta keni shok/shoqe qe te kuptoni se si ai/ajo llogarit vleren e te tjereve, me pas mund te beni qe te dilni pak me lart ne vlere se ai/ajo gjithmone sipas vleresimit te tij/saj.
Tregoni vemendje pa i bere te qarta qellimet: Hapi tjeter qe duhet te besh per te bere dike te te doje eshte ti japesh atij personi shume vemendje por pa i treguar se cfare kerkon prej tij/saj (pa ja treguar qe e pelqen). Kur nje person sheh qe dikush me nje nivel me te larte se ai/ajo tregon vemendje dhe interes per te, lumturohet shume dhe fillon te kete dhe nevoje per te. (shih: Si fillojme te fiksohemi me dike)
Terhiqu ne kohen e duhur: Hapi i trete per te bere dike te te doje eshte te terhiqesh ne kohen e duhur. Pasi personi behet i varur dhe ka nevoje per ty eshte koha qe te terhiqesh (te tregohesh i ftohte) ne menyre qe te rrisesh intensitetin e ketyre ndjenjave te nevojes dhe varesise. (shih: Si te joshesh dike) Kjo eshte pjesa ku ti duhet te perdoresh disa here artin e terheqjes atehere kur personi ka shume nevoje per ty, dhe ti tregosh perseri vemendje atehere kur personi fillon ti humbe shpresat. Ne fund te fundit dashuria s’eshte asgje me teper se terheqja e fillimit e perforcuar disa here derisa behet obsesion, pra ne fillim duhet ta terheqesh personin pastaj tia rrisesh nivelin e ketij interesi derisa ti behet obsesion kjo deshire.
Ngreji pike vetes akoma me shume: Kur personi ka aq shume nevoje dhe behet aq shume i varur per ty, mund te rrisesh vleren tende ne syte e tij/saj akoma me shume, duke i programuar mendjen te besoje kte gje.
Nese i zbaton sakte keto 4 hapa sigurisht qe do te jete e lehte te besh dike te te doje. Keto info bazohen ne psikologji dhe jo nga mendimet e mia apo te dikujt tjeter prandaj jane 100% te besueshme, nga ana tjeter une besoj shume ne qellimet etike dhe do tju thoja te mos i perdorni per lojra ketej e andej, por vetem per qellime serioze, perndryshe une nuk mbaj asnje pergjegjsi mbi ate qe ju beni.


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Menyra per te bere dike te te doje Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Menyra per te bere dike te te doje Empty Re: Menyra per te bere dike te te doje

Mesazh nga Anakonda prej Wed May 30, 2012 4:32 pm

si te te rrah zemra per te atehere esht njeriu i duhur;ose perndryshe humbet kohen kot
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi