Programe Forum - Welcome
Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje

Shko poshtë

Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje Empty Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje

Mesazh nga Lambi prej Mon Jul 02, 2012 7:07 am

Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje Foto1su
Edhe pse Rregullorja e Maturës Shteterore e ndalon rreptësisht përdorimin e celularit gjatë provimit, maturantët jo vetëm që kanë komunikuar me persona jashtë provimit përmes celularit, por ata e kanë bërë këtë edhe përmes internet në aparatet e tyre.

Në mënyrë jo të ligjshme në ambientet e sallave ku zhvilloheshin provimet, vëzhguesit (mësues) kanë lejuar përdorimin e telefonave duke mos i kontrolluar nxënësit paraprakisht dhe kjo u ka dhënë atyre mundësinë të komunikojnë edhe nëpërmjet rrjetit social “facebook”, duke u kërkuar ndihmë personave apo shokëve jashtë auditoreve.

Nuk dihet ende se në çfarë qyteti dhe shkolle ka ndodhur kjo, por fotot e siguruara nga faqet e “facebook”-ut të këtyre nxënësve tregojnë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë.

Ja se çfarë shkruan një maturant/e në murin e tij/saj gjatë provimit në një lëndë shoqërore:

“Njerëz jam në provim. Më ndihmon do njeri me këtë pyetjen….Renditni tre arritjet e qeverisë shqiptare të cilat çuan drejt liberalizimit të vizave për shqipërinë…”

Përgjigjet në murë që i vijnë nga miqtë e saj/tij:

“Zhvillimi i demokracisë…liria e medias dhe e treat ulia e korrupsionit…më duket se janë katër..është edhe hyrja në nato dhe statusi i be…kaq më duket janë..”

Komentues tjetër: "…edhe ke kohë të hysh në fb në provim"

“…Zhvillimi i demokracisë, liria e mediave, ulja e korrupsionit, këto janë”.

Për çështje etike, nuk bëhen të ditura emrat e maturantëve që e kanë bërë këtë, por dyshohet se kjo ka ndodhur nw tw gjitha provimet me zgjedhje.

Biseda e mësipërme i korrespondon fotos, e cila për shkak të paqartësisë nuk mund të lexohet mirë.

Programe-al.net
Lambi
Lambi
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 257
Reputation : 4
Join date : 30/06/2012
Age : 24
Location : Kosova

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje Empty Re: Skandal: Maturantët kopjojnë me celularë në lëndët me zgjedhje

Mesazh nga Almita prej Thu Jul 12, 2012 8:41 am

nccddda mire ja kan bo


"Jeta s'esht nje enderr,ku te gjith e shikojn;jeta esht nje realitet ku te gjith e perjetojn"
Almita
Almita
Moderatore
Moderatore

Numri i postimeve : 690
Reputation : 9
Join date : 08/06/2012
Age : 22

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi