Programe Forum - Welcome
Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Shko poshtë

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Empty Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 13, 2012 5:51 am

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Duket se jeta është e mbushur plot me rastesi. Cfarë çmendurie! Para tre vjetësh njoha një person. U pëlqyem që në fillim dhe vendosëm të shkëmbenim numrat e telefonit. Filluam të flisnim në telefon. Ai më tregoi një herë se ishte i martuar edhe pse martesa e tij nuk po shkonte shumë mirë. Me të vërtetë që nuk më interesoi, sepse mendoja për të si një mik. Realisht nuk doja asgjë prej tij. Ai është 33 vjeç dhe unë 27. Një ditë ai vendosi të vinte të më takonte. Jemi një orë distance larg. Atëherë jeta ime ndryshoi në një çast. U dashurova me të sapo e pashë. Më kujtohet që më kapi dorën dhe ndjeva se ishte mashkulli i jetës sime. Mua kurrë nuk më kishte ndodhur një gjë e tillë. Kurrë nuk kisha ndjerë kaq shumë në aq pak kohë. Në atë moment harrova gjithçka. Ishim vetëm ai dhe unë. Nuk më interesonte asgjë më shumë. Nuk isha koshiente se ku po futesha, por nuk më interesonte, isha gjëja më e mirë që më kishte ndodhur dhe nuk doja që të përfundonte. Që nga ajo ditë folëm më shumë. Vinte të më takonte sa herë që mundej, kalonim çaste të paharrueshme. Unë e dija që ai ishte me gruan e tij dhe thellë nuk më interesonte, sepse edhe unë nuk i qëndroja besnike. Ndenjëm kështu pothuajse 10 muaj. E dija që ishte një dashuri e pamundur, por në fund kisha shpresën t’ia merrja,sepse këto gjëra ndodhin. Pse të mos më ndodhte mua? Kurrë nuk kishim folur për këtë temë, sepse të dy e dinim se çfarë kishte prandaj lidhja jonë ishte shumë e bukur dhe e lehtë. Një ditë zbulova rastësisht se ai më kishte fshehur diçka shumë të rëndësishme. Kishte një vajzë dy vjeçe. Isha verbuar nga dashuria, folëm për këtë nuk më kishte treguar sepse nuk doja ta humbisja. Unë nuk dija se çfarë të bëja, kështu që i thashë vetes, “kjo është dashuria jote e parë, lufto për të. Është mundësia jote, nuk ke se çfarë humbet”. Më tha se ai ishte i aftë të linte gjithçka për mua, por jo në atë moment. Duhej të rrezikoja dhe këtë bëra sepse me të ishte gjithçka perfekt dhe unë duhej të luftoja për këtë. Tani pas dy vjetësh lidhje jetojmë në të njëjtin qytet. Shihemi çdo ditë, bëjmë më shumë gjëra bashkë, më tregon se çmendet pas meje. Unë kam qenë mirë deri tani, më pëlqente të kisha diçka për të cilën të luftoja, më mbante të gjallë. Para dy ditësh më la një cd me disa gjëra që më mungonin, sepse studioj për atë që ka studiuar ai dhe pa dashur pashë një folder me foto, video etj., me familjen, gruan e tij dhe vajzën. Madje pashë foton e tij ditën e dasmës. Në të vërtetë pashë një burrë shumë të lumtur dhe nuk besoj se ka ndonjë problem në jetën e tij edhe pse thotë se jo çdo gjë që shihet është e vërtetë. Kjo më ka hapur sytë. Tani e shoh çdo gjë ndryshe dhe mendoj se e vetmja që sakrifikon për këtë dashuri jam unë. Ai nuk e ka ndryshuar jetën e tij për mua aspak. E kam kuptuar se jam në plan të dytë. Ndjej se ka ardhur momenti të marr një vendim, të vazhdoj të luftoj për të, apo ta braktis. Kam dy ditë që qaj dhe po ia kaloj keq, sepse nuk di se çfarë të bëj. Më vjen shumë keq t’i jap fund kësaj pas aq shumë dashurie, kaq shumë sforcimeve. E shoh edhe si një dështim personal. Mendoj se ndonjëherë e vetmja mënyrë për të fituar është të dorëzohesh. Jam e lodhur, nuk di se çfarë të bëj, sepse e di që është mashkulli i jetës sime. E di qe ne nuk shihemi shumë mirë nga njerëzit, se “tjetra” gjithmonë është parë me sy të keq, ne jemi ato që lëndojmë, por jo gjithmonë është kështu. Jemi ato që vuajmë më shumë, që luftojmë më shumë dhe që arrijmë më pak. Jemi të shfrytëzuara, ndjehemi vetëm dhe nuk kemi mbështetjen e shumë njerëzve. Unë po e vuaj në kurrizin tim, prandaj më shkoi ndërmend të shkruaj këtë histori. U jap guxim të gjithave që kanë qenë në situatën time, sepse kam lexuar edhe histori të tjera. Ndërkohë unë po përpiqem të marr një vendim.
Burimi: Gazeta Game Over


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Empty Re: Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 13, 2012 5:54 am

Largesia dhe njerezit vrane zemren time

Më kujtohet mirë ajo ditë. Ka qenë shtator dhe plot 6 vite më parë. Isha 19 vjeç, ndërsa ajo ishte 17. Nuk e kisha parë që prej shumë kohësh. Papritur më drejtohet më përshëndet. Nuk di se si, por buzëqeshja e saj, sytë e bukura blu dhe fytyra e bardhë e plotë si hënë mu ngulitën thellë në zemër. Ndjeva një rëndim të papritur, shpirti në peshë. Doja ta shihja gjithnjë, sidomos kur buzëqeshte më dhembte në shpirt . Gjithçka e saj më rrëmbente, flokët e kuqe me onde, vetullat e saj dhe sidomos përthyerjet tek sytë kur qeshte, o Zot. Ajo nuk jetonte në qytetin tim, ishte në rrethin e të njohurve të familjes time, por nuk kishim lidhje gjaku. Ajo do të rrinte një javë tek dasma e një djali, kushëririt tim, pasi ishte e ftuar dhe pastaj do ikte. Kjo gjë ishte vdekje për mua. Nuk më hahej asgjë, i menduar dhe bëhesha tepër xheloz kur rastësisht në dasmë mund ta prekte ndonjëri në mënyrë ngacmimi kur kërcenin vallëzim. Dhe më në fund erdhi dita që do ikte. Unë as gjë nuk munda t’i thosha, vetëm se ajo e ndjente, ajo më kuptonte, ajo e dinte se çfarë fshihnin sytë e mi. Të tjerët gjithashtu kishin kuptuar diçka. Ndërsa unë u mbylla në vetvete, kisha zjarr në zemër që më digjte pa pushuar. Doja ta kisha pranë, të ishte vetëm e imja e askujt tjetër, ta shtrëngoja në krah përjetë, të vdisja në prehrin e saj. Dhe pak fillonte shkolla, hyja në vit të katërt. Ditët të padurueshme, fillova gjithnjë më tepër të diferencohesha nga shokët. U dhashë mbas kitarës, cigares dhe leximit. Një ditë, mes tërë asaj torture shpirtërore, malli dhe dashurie vendosa të merrja shokun tim me makinë dhe të nisesha për në qytetin e saj, nuk isha në gjendje të rrija më pa e parë. E mora në telefon tek numri i shtëpisë. E njoha zërin e saj fillova të dridhem nga emocionet dhe gëzimi në të njëjtën kohë. Nuk e di, por jeta më dukej kot pa atë. I thashë që doja ta takoja. Erdhi dhe më takoi e buzëqeshur, si është përherë. Shkova vetëm me të për të pirë diçka, folëm, folëm, folëm aq gjatë dhe në fund mbeta i habitur, pasi vdekjen e parashikoja, por që të më donte ajo mua? Këtë kurrë! Mu afrua, më puthi në faqe e më tha që unë i kam thënë dhe mamit që pa ty nuk rri dot. Gati sa nuk ngriva. Që nga ajo ditë më shumë rrija atje, sesa në qytetin tim. Por nuk do të zgjaste shumë gëzimi, kjo gjë do të dëgjohej shpejt nga njerëzit e mi dhe nga të familjes saj. Fillojnë presionet nga vëllai i saj, që ishte shok me çunin e dajës tim, të cilit i thotë se ajo është e vogël dhe nuk ka moshë për fejesë. Familja ime më vihet kundra, të gjithë, dhe ma prenë shkurt që o me atë o me ne. Ne të duam të mirën, ti akoma nuk ke moshë për gjëra të tilla, shiko shkollën e sa e sa justifikime të tjera që desha, apo nuk desha unë u detyrova vetëm t’i dëgjoja zërin në telefon, por kurrë më për ta takuar. Ditët kalonin një nga një, ajo rritej në zemrën time, në ëndrrat e mia. Qoftë dhe për një çast të vetëm nuk e harrova. Nuk kisha se si, nuk më shkonte ndonjëherë në mendje, që koha mund të ma largonte nga shpirti mallin dhe pasionin e zjarrtë për atë vajzë. Vitet kaluan, gjithçka mes nesh u shkëput, por përsëri për aq kohë që isha në Kuçovë ajo fjeti në zemrën time. Kur mora rrugët e mërgimit diçka e re filloi të lindë në zemrën time. Largësia thonë që të vret, nuk thonë kot larg syrit larg zemrës. Kishte gjashtë vite që ngrysja me zi dhe e gdhija me vaj me atë në zemër, ndërsa tani nuk e ndjej më. Më duket si një pjesë e vdekur prej meje. Ajo është e bukur edhe sot si atëherë, por shoh që dashuria ime vdiq. Largësia dhe njerëzit ma vranë zemrën, por sidoqoftë jam i sigurt që vendin e saj do ta zerë ndonjëra që do të më dojë me gjithë shpirt dhe unë nuk do të kursehem kurrë për t’ia shpërblyer.
Burimi: Gazeta Game Over


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Empty Re: Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Mesazh nga Anakonda prej Mon Aug 13, 2012 6:09 am

nuk i kuptoj disa vajza;kur ka djem te rinj dhe beqare boll pse dreqin merren me nje burr te martuar;apo ato qe jan tmartu jon ma tmir sa beqaret;nuk e kuptoj se ci ka pelqy atij;mir do ishte te ndahej;tew gjente nje djal te ri e ti thirrte mendjes qe te jetonte ashtu sic duhet;jo tjesh dashnorja e dikujt;por tjesh dashuria e dikujt;hajde cu thu cunave kur gocat sjon nterezi...
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Empty Re: Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Mesazh nga Master prej Mon Aug 13, 2012 6:25 am

ehhh dashuria te verbon


Shfrytëzoje rastin! E gjithë jeta është një rast. Ai njeri që shkon më larg, zakonisht është ai që është i gatshëm të bëjë dhe të guxojë. Barka e sigurt kurrë nuk lundron shumë larg bregut.

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Pfwv4
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis? Empty Re: Te vazhdoj te luftoj per te, apo ta braktis?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi