Programe Forum - Welcome
Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto) People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto)

Shko poshtë

Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto) Empty Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto)

Mesazh nga Master prej Wed Jul 06, 2011 8:59 am

Minarja misterioze ne Afganistan…
E ndërtuar në vitin 1190 nga perandori i madh Ghorid, ky
Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto) 267592_217171361655071_209139319124942_632412_5636166_n
“rrokaqiell”i lashtë enigmatik i zbukuruar, qëndron si një raketë e drejtuar në yje – një minare 65-metërshe, monumenti më i madh i dytë fetar i këtij lloji në botë.
Fillimisht ajo u be per fanar – duke e bërë atë një lloj fari ne tokë te thatë, i rrethuar me male të lartë 2400m: (!)
Kjo strukturë madheshtore u ngrit në këmbë,por u harrua për shekuj me radhë … deri sa u rizbulua në vitin 1886 nga Sir Thomas Holdich; pastaj përsëri u harrua dhe perseri u rizbulua në vitin 1957.
Gjate pushtimit sovjetik në vitin 1979 përsëri u ndalua hyrja në zonë, dhe që atëherë vetëm një ”grusht” njerëzish nga jashtë Afganistanit e kanë parë minaren, për shkak të vendit te saj ku eshte ndertuar.
Minarja tregon një ndertese tepër të ndërlikuar,te ngritur me tulla te pjekura e punuar me llaç.Eshte zbukuruar me xham tjegull (ku përmbajnë kaligrafi dhe vargje nga Kurani ne Kufic dhe Naskhi , në lidhje me Marian, nënen e Jezusit):
Dan Cruickshank, i cili vizitoi minaren, shkruan në lidhje me mbishkrimin qe gjendet aty…: “Ky kapitull, i quajtur Merjemja, tregon si u nderuan në Islam Virgjëresha Mari dhe Jezusi, sidhe profetët Abrahami dhe Isaku.
Është një tekst i perandorit te madh Ghorids,ku citohet ne atë që Judaizmi, Krishterimi dhe Islami e kanë të përbashkët,pamvarsisht dallimeve mes tyre. Duket se teksti i Ghorids-it eshte vendosur këtu për të apeluar për harmoninë dhe tolerancën fetare në tokë, një mesazh që është më i rëndësishmi tani se kurrë. “
“Kulla e anuar”, po kërcënohet nga erozioni
Eshtë një çudi se si kjo minare kullë e lashtë ende qëndron në të gjithe lartesine saj, duke marrë parasysh përmbytjet e vazhdueshme dhe tërmetet e fuqishme të shpeshta që kane goditur zonën!
Sot, disa përpjekje jane duke u zhvilluar për të forcuar themelet e kullës, por ka edhe një problem tjetër:shume pillagers(vjedhes relikesh) gërmojn për të gjetur objekte te arta në zonë dhe ti shesin në tregjet lokale ..
Minarja tregon një ndertese tepër të ndërlikuar,te ngritur me tulla te pjekura e punuar me llaç.Eshte zbukuruar me xham tjegull (ku përmbajnë kaligrafi dhe vargje nga Kurani ne Kufic dhe Naskhi , në lidhje me Marian, nënen e Jezusit):
Dan Cruickshank, i cili vizitoi minaren, shkruan në lidhje me mbishkrimin qe gjendet aty…: “Ky kapitull, i quajtur Merjemja, tregon si u nderuan në Islam Virgjëresha Mari dhe Jezusi, sidhe profetët Abrahami dhe Isaku.
Është një tekst i perandorit te madh Ghorids,ku citohet ne atë që Judaizmi, Krishterimi dhe Islami e kanë të përbashkët,pamvarsisht dallimeve mes tyre. Duket se teksti i Ghorids-it eshte vendosur këtu për të apeluar për harmoninë dhe tolerancën fetare në tokë, një mesazh që është më i rëndësishmi tani se kurrë. “
“Kulla e anuar”, po kërcënohet nga erozioni
Eshtë një çudi se si kjo minare kullë e lashtë ende qëndron në të gjithe lartesine saj, duke marrë parasysh përmbytjet e vazhdueshme dhe tërmetet e fuqishme të shpeshta që kane goditur zonën!
Sot, disa përpjekje jane duke u zhvilluar për të forcuar themelet e kullës, por ka edhe një problem tjetër:shume pillagers(vjedhes relikesh) gërmojn për të gjetur objekte te arta në zonë dhe ti shesin në tregjet lokale ...gazetajone
Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto) 263436_217170078321866_209139319124942_632406_212609_n
Minarja misterioze ne Afganistan… (Foto) 270422_217170508321823_209139319124942_632409_1729690_n
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi