Programe Forum - Welcome
Mirësit nga Lemoni People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Mirësit nga Lemoni

Shko poshtë

Mirësit nga Lemoni Empty Mirësit nga Lemoni

Mesazh nga Jetesa prej Fri Jul 08, 2011 4:16 pm

Mirësit nga Lemoni
Nga më të vjetrat dhe më të njohurat veti të lëngut të limonit është burim i vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant thelbësor që ndihmon pastrimin e trupit nga radikalet e lira.

Këto radikale të lira mund të shkaktojnë dëmtimin qelizor, duke çuar në sëmundje të zemrës, kancer dhe sëmundje të tjera serioze. Vitamina C është gjithashtu një bllok i rëndësishëm për ndërtimin e një sistemi të shëndoshë imun. Lëngun e limonit e gjejmë në shumë përdorime, ku më posht po japim disa prej tyre.


Shtrëngimi

Lëngu i limonit ndihmon për të kuruar problemet e lidhura me shtrëngimin. Shtoni disa pika limoni në pjatën tuaj. Limoni vepron si një pastrues gjaku dhe si një agjent i spastrimit.


Temperaturë

Lëngu i limonit mund të ndihmojë një person i cili vuan nga gripi, i ftohti ose kur ka ethe. Limoni ndihmon për të thyer ethet duke rritur djersën.


Kujdesi i dhëmbëve

Lëngu i limonit është i përdorur për kujdesin dentar gjithashtu. Nëse lëngu i limonit aplikohet në zonat ku ka dhimbje dhëmbi atëherë dhimbja pushon. Lëngu i limonit ndalon gjakederdhjen nga dhëmbët.

Limoni ndihmon nga era e keqe e gojës dhe probleme të tjera në lidhje me mishrat. Përveç kësaj, limoni mund të përdoret gjithashtu në pastrimin e rregullt te dhëmbëve tuaj. Ju mund te shtoni lëng limoni në pastën tuaj të dhëmbëve.


Për flokët

Lëngu i limonit ka dëshmuar veten në trajtimin e kujdesit për flokët në një shkallë të gjerë. Lëngu i limonit nëse aplikohet në lëkurën e kokës mund të trajtoj probleme si zbokthi, rënia e flokëve dhe probleme të tjera që lidhen me flokët. Lëngu i limonit nëse aplikohet mbi flokët, i jep një ndriçim natyral flokut.


Lëkura

Lëngu i limonit, duke qenë një ilaç natyral antiseptik, mund të përdoret për të kuruar problemet e lidhura me lekurën. Lëngu i limonit mund të aplikohet për të ndaluar edhe djegiet e diellit.

Lëngu i limonit gjithashtu mund të aplikohet në lëkurë për ata që kanë ekzemë. Ajo vepron si një ilaç kundër plakjes dhe mund të heqë rrudhat dhe pikat e zeza. Nderësa kundra djegies mund të zhduk plagët. Limoni është një agjent ftohje, dhe në këtë mënyrë ai zvogëlon ndjesitë djegëse në lëkurë.


Gjakderdhje të Brendshme

Limoni ka veti antiseptike, ajo mund të ndalojë gjakderdhjet e brendshme. Psh ju mund të aplikoni lëng limoni në pambuk dhe ta vini në hundë për të ndaluar gjakderdhjen.


Reumatizmi

Limoni është gjithashtu një diuretik dhe me të mund të trajtohen reumatizmat dhe artriti. Ai ndihmon për të nxjerr bakteret nga trupi.


Pesha

Nëse një person merr lëng limoni të përzier me ujë të vakët dhe mjaltë, kjo përzierje mund të zvogëlojë peshën e trupit.


Çrregullime në frymëmarrje

Lëngu i limonit ndihmon në shërimin e problemeve të frymëmarrjes si dhe ëeshtë i dobishëm për persona që vuajnë nga asma. Limoni duke qenë një burim i pasur i vitaminë C, ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të frymëmarrjes.


Kolera

Sëmundje si kolera apo malaria mund të trajtohen me lëng limoni sepse ai vepron si një pastrues gjaku.


Relaksues për këmbët

Limoni është një agjent aromatik dhe antiseptik dhe është i dobishëm në relaksimin e këmbëve. Shtoni disa limona në ujin e ngrohtë dhe vini këmbët në ujë për t′u relaksuar.


Infeksionet e fytit

Limoni është një frut i shkëlqyer që ndihmon në luftimin e problemeve në lidhje me infeksionet e fytit sepse ajo ka veti antibakteriale.


Tension të lartë

Pirja e lëngut te limonit është e dobishme për njerëzit që vuajnë me probleme të zemrës, pasi përmban kalium. Ajo kontrollon tensionin e lartë, marremendjen, vjelljen si dhe siguron relaksim të mendjes dhe trupit. Kjo redukton stresin mendor dhe depresionin.

Jetesa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 18
Reputation : 0
Join date : 06/07/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi