Programe Forum - Welcome
Sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve

Shko poshtë

Sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve Empty Sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve

Mesazh nga Jetesa prej Fri Jul 08, 2011 4:23 pm


Sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëveKariesi, i cili në vete përmban një grusht të baktereve dhe grumbullohet në dhëmbët tuaj duke shkaktuar prishjen e dhëmbit të djathtë apo pezmatimin e dhëmbit të majtë – e gjithë kjo nuk ndikon negativisht vetëm për dhëmbët tuaj, por edhe për shëndetin në përgjithësi. Një numër i madh i hulumtimeve kishin zbuluar se bakteret dhe pezmatimet të cilat lajmërohen si në dhëmbë, po ashtu edhe në gojë, kanë lidhje me problemet tjera në mesin e të cilave janë sëmundjet e zemrës dhe çmenduria. Sipas shkencëtarëve dhe ekspertëve, ata kanë arritur të zbulojnë shumë lidhje në mes shëndetit të dobët oral dhe problemet tjera shëndetësore, por edhe më tutje nuk kanë mundësinë 100 për qind, për të vërtetuar shkaktarët e saktë dhe pasojat e mundshme për shëndetin në përgjithësi.


Kariesi dhe pasojat e tij për shëndetin oral

Në mënyrën se si shikohen këto grupime të baktereve, ato ‘jetojnë’ në indin e dhëmbëve dhe në kurorën dhëmbëve. Siç edhe është e njohur, kariesi, mblidhet në sipërfaqen e dhëmbëve tanë. Në rastin kur konsumojmë ushqim apo pimë disa që përmban në vete sheqer, bakteret lëshojnë një thartirë të cilët sulmojnë smaltin e dhëmbit. Pra , kariesi përmban kontaktin në mes thartirës dhe dhëmbit, e më pas vjen edhe deri tek rënia e dhëmbit. Mbledhja e kariesit mund të sjellë edhe deri te gjingjiviti, bëhen shumë të ndjeshëm, ënjten e nganjëherë edhe kanë gjakderdhje. Deri më sot, shkencëtarët kanë zbuluar lidhjen në mes peridontitisit dhe një numri të madh të problemeve:

• Sëmundjet e zemrës
• Diabeti
• Pezmatimi
• Artritisi
• AbortiÇfarë fshihet prapa këtyre lidhjeve?

Edhe pse ekspertët nuk mund të flasin me siguri të plotë, bakteret mund të gjejnë rrugën deri në gjakrrjedhje, e prej aty mund të dëmtojnë organet tona vitale.


Si duhet zvogëluar ndikimet negative të kariesit ?

Që kariesi të mos dalë jashtë kontrollit, dhëmbët duhet pastruar dy herë në javë me pastë të dhëmbëve, e cila në vete përmban flor. Po ashtu, për të zvogëluar përqendrimin e baktereve në gojë, çdo do të përdorni pajisje antibakteriale për pastrimin e gojës.


Jetesa
Anetare i Ri
Anetare i Ri

Numri i postimeve : 18
Reputation : 0
Join date : 06/07/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi