Programe Forum - Welcome
Çaji i zi ndihmon kundër qelizave të kancerit People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Çaji i zi ndihmon kundër qelizave të kancerit

Shko poshtë

Çaji i zi ndihmon kundër qelizave të kancerit Empty Çaji i zi ndihmon kundër qelizave të kancerit

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 6:15 am

Çaji i zi ndihmon kundër qelizave të kancerit 23-caji_2306111539_1-300x175

Shkencëtarët theksojnë që një filxhan i çajit të zi, i konsumuar çdo ditë, mënjanon rrezikun nga përhapja e kancerit dhe po ashtu zvogëlon tumorin.
Sipas hulumtimeve, çaji i gjelbër ose ai i zi është përplot me antioksidantë, dhe i lufton në mënyrë të shkëlqyeshme molekulat e dëmtuara të cilat mblidhen në trup në qelizat e dëmtuara.
Shkencëtarët kanë zbuluar se si dy filxhanë çaj ofrojnë masën e njëjtë të antioksidantëve sikurse konsumimi i pesë porcioneve të perimeve ose dy mollëve. Pikërisht tani edhe dy hulumtime të tjera kanë dëshmuar se si çaji i zi mund të parandalojë kancerin.
Në hulumtimin e parë, shkencëtarët amerikanë kanë analizuar lidhjen e teaflavin-2 (TF-2) i cili është treguar vdekjeprurës për qelizat e kancerit, të cilin e gjejmë vetëm në çajin e zi dhe në çajin kinez oolong.
Në një hulumtim tjetër hulumtuesit nga India kanë kontrolluar ndikimin e polifenolit nga çaji i gjelbër dhe i zi tek zhvillimi i kancerit të gjirit te minjtë e gjinisë femërore.
Të dy çajet kanë zvogëluar dukshëm sasinë e tumorit të gjëndrave qumështore dhe dukshëm kanë zvogëluar zhvillimin e tyre për 77 dhe 97 për qind.
“Nëse i marrim bashkë, të dy këto dy hulumtime kanë treguar se si komponentë të çajit të zi mund të ndihmojnë në zvogëlimin e qelizave të kancerit ose të rezultojnë në zvogëlimin e numrit të tumoreve”, thotë dr. Tim Bond, udhëheqës i hulumtimit.
“Këto rezultate tregojnë për nevojën e hulumtimeve klinike në përqindjen e ndikimit të çajit të zi dhe të komponentëve të tij në rrezikun nga kanceri tek njerëzit.
Nevojiten hulumtime të reja për të hapur dyert për hulumtime të mëtutjeshme për aplikimin e përbërësve të çajit të zi”, përfundon Bond.gazetajone
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi