Programe Forum - Welcome
Matura, publikohet formulari A2 People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Matura, publikohet formulari A2

Shko poshtë

Matura, publikohet formulari A2 Empty Matura, publikohet formulari A2

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 11:16 am

Matura, publikohet formulari A2 F.0709093250702_m

Agjencia Kombëtare e Provimeve publikoi të premten në mbrëmje formularin A2 dhe udhëzimin për plotësimin e saktë të tij.
Sipas udhëzimit, maturantët do të dorëzojnë në shkollë formularin origjinal të plotësuar me preferencat e tyre, nga ku ata mund të zgjedhin jo më shumë se dhjetë programe studimi dhe, nëse maturanti dëshiron, mund të plotësojë edhe më pak se dhjetë preferenca, pa harruar këtu, renditjen sipas preferencave dhe vendosjen e kodeve që përfaqësojnë programet e studimit, raportoi e përditshmja Shqip.

Udhëzimi gjithashtu sqaron se një maturant do të shpallet fitues vetëm në një nga programet e studimit që ka zgjedhur sipas parimit Meritë-Preferencë, ku parimi i meritës përcaktohet sipas pikëve të grumbulluara në bazë të rezultateve të shkollës së mesme, provimeve të maturës dhe, për disa programe studimi, edhe në bazë konkurseve të pranimit. Ndërsa, parimi i preferencës përcakohet nga preferenca më e lartë e zgjedhur prej tyre. Pra, maturanti kandidat mund të arrijë nivelin e fituesit në disa programe studimi të përzgjedhura prej tij, por ai shpallet fitues në preferencën më të lartë të këtij grupi.

Institucionet publike të arsimit të lartë, për të cilat maturantët duhet t’u nështrohen konkurseve të pranimit janë: Universiteti i Arteve dhe Universiteti i Sporteve në Tiranë, programet “Arkitekturë (Arkitekt)” dhe “Arkitekturë (Urbanist)” në Universitetin Politeknik të Tiranës, programet Edukim Fizik dhe Sporte dhe Pikturë-Grafikë të Universiteti Luigj Gurakuqi në Shkodër dhe programet e studimit të Fakultetit të Studimeve të Integruara me Praktikën të Universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës./Telegrafi/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi