Programe Forum - Welcome
Nikollaj: Greva e urisë, e pashmangshme People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Nikollaj: Greva e urisë, e pashmangshme

Shko poshtë

Nikollaj: Greva e urisë, e pashmangshme Empty Nikollaj: Greva e urisë, e pashmangshme

Mesazh nga Master prej Sat Jul 09, 2011 11:16 am

Nikollaj: Greva e urisë, e pashmangshme F.0709114649177_m

Kryetari i Konfederatës së minatorëve, Kol Nikolla tha të shtunën se greva e urisë duket se do të jetë e pashmangshme dhe akuzoi METE-n si përgjegjëse për situatën e krijuar me ACR-në.
Zoti Nikolla, gjatë protestës së sotme, e cila ka hyrë në ditën e saj të gjashtë, theksoi se kërkesat e bëra publike tashmë me kohë, nuk po gjejnë zgjidhje, dhe, në kushte të tilla, nuk mbetet tjetër veçse përshkallëzimi i protestës.

Minatorët, të mbështetur edhe nga të tjerë të ardhur nga rrethet, protestuan sot në qendër të qytetit dhe më pas iu drejtuan sërish firmës ACR. Ata presin përgjigje për kërkesat e tyre duke filluar që nga rritja me 20% e pages, ulja e moshës së daljes në pension, kushte më të mira të punës, investime në minierë dhe siguri për jetën.

Takimi i të premtes mes një përfaqësie të minatorëve dhe zvministrit të METE-s, Neritan Alibali, nuk pati asnjë rezultat konkret dhe, sipas kryetarit Nikollaj, takimi ishte thuajse formal, raportoi Panorama.

“Ishte nje fotokopje e bisedave të zhvilluara para 3-4 vjetësh. Është e vërtetë që miniera ka probleme dhe këto kanë çuar në keqësimin e kushteve te punës, pagave të dobëta dhe sigurinë e jetës. Ministria na sqaroi se kanë filluar lëvizje emergjente, por kjo është patate e ngrohtë. Ne kërkojmë procedura administrative dhe është kjo ministri që duhet të ndërhyjë. Të bëhet me urgjence anullimi i kontratave nënkonçesionare, të pastrohet zona nga firmat politike, pirate dhe të rinegociohet me ACR-në për hapjen e pusit të thellësisë”, tha zoti Nikollaj./Telegrafi/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi