Programe Forum - Welcome
Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm

Shko poshtë

Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm Empty Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm

Mesazh nga Master prej Sun Jul 10, 2011 4:20 pm

Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm F.0710173502615_m

Në grupin e punës që do të rishkruajë historinë e parlamentit shqiptar duhet të marrin pjesë edhe gjuhëtarë e juristë, ndërsa dokumentet duhet të shqyrtohen në mënyrë të drejtë e të paanshme.
Janë këto opinionet e historianës Nevila Nika dhe studiueses Ana Lalaj. Sipas tyre duhet të zbardhen të gjithë të dhënat e kohës së regjimit komunist pa u tjetërsuar. "Përveç historianit dhe juristit na duhet edhe një gjuhëtar, sepse unë do ta jap në nuancën e kohës, por tjetri duhet ta kuptojë sepse nuk e merr vesh. Në vitin 1929, nëse lexon kodin civil të asaj kohe është shumë e vështirë ta kuptosh sepse shqipja ka evoluar", tha Drejtoresha e Përgjithshme e Arkivave, Nevila Nika.

Studiuesja Ana Lalaj tha se mbledhja e grupit të punës është veprimi i duhur për të riparë këtë periudhë dhe gjithë sistemin. "Ka dhe historianë që merren me këtë periudhë kështu që mendoj se ata duhet të jenë në këtë grup pune. është profesor Luan Omari, profesoresha Aurela Anastasi", tha zonja Lalaj.

Studiuesja tha gjithashtu se parlamenti nuk ishte i përhershëm, por pothuajse inekzistent. "Megjithatë, kjo sërish nuk të jep të drejtën ta zhdukësh si objekt studimi, por të vlerësosh në mënyrë objektive se cilat ishin dobësitë e këtij parlamenti", tha zonja Lalaj për AS./Telegrafi/
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm Empty Re: Historia e parlamentit: Rishikim i paanshëm

Mesazh nga Anakonda prej Sun May 13, 2012 5:25 am

Mire e ti bejn ligjet me te rrepta nese duam Be-ne.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi