Programe Forum - Welcome
Kukës-Morinë, nis dyfishimi i urave të rrugës People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Kukës-Morinë, nis dyfishimi i urave të rrugës

Shko poshtë

Kukës-Morinë, nis dyfishimi i urave të rrugës Empty Kukës-Morinë, nis dyfishimi i urave të rrugës

Mesazh nga Embelsira prej Mon Jul 11, 2011 6:44 pm

Dyfishimi i urave në segmentin Kukës-Morinë, pjesë e autostradës Durrës-Morinë, po zgjat pafundësisht në kohë, ashtu siç zgjati dhe bërja e tyre në fillim vetëm me dy kalime, duke kapërcyer çdo limit kohor. Që pas daljes së pranverës, në disa prej 7 urave të këtij segmenti ka rinisur puna e ndërprerë që në dhjetorin e vitit të kaluar, por sërish ritmet janë të ngadalta. Puna në prag të dimrit u ndërpre për faktin se moti ishte i keq, por dhe për mosmarrëveshje të firmës fituese nga Sllovenia dhe nënkontraktorëve të saj nga Shqipëria, kryesisht për pagesat dhe mosdhënien e fondeve të duhura nga shteti, problem që është edhe sot. Në tre prej urave vijon ngritja e këmbëve të tyre dhe bazamenteve, ndërkohë që punëtorët po merren me derdhjen e kallëpeve të elementeve të urave në kantieret e ngritura pranë tyre. Një problem që ka dalë tani, sipas specialistëve, është dhe ndryshku që kanë pësuar elementet metalike të konstruksionit të betontë dhe këmbëve të urave gjatë reshjeve të dimrit. Në bazë të teknologjisë së ndërtimit të urave, ato duhen zëvendësuar me të reja, ose u duhet hequr ndryshku me mjete të tjera, proces që po kryhet aktualisht. Afati i dorëzimit të urave ka përfunduar, pasi qëkurse nisën ato, kanë kaluar 18 muajt e parashikuar në projekt. Në disa ura është kryer 40% e volumit të përgjithshëm të punimeve, por në disa të tjera, siç është ura mbi fshatin Breglumë, nuk është hedhur asnjë lopatë për faktin se ka probleme të pazgjidhura të lidhjes së fshatit me autostradën dhe banorët nuk kanë lejuar vijimin e punës. Ngjitur me këtë urë vazhdon çarja e madhe e autostradës në një gjatësi mbi 300 metra, e cila rrezikon të bjerë poshtë në lumë. Në këtë segment është bllokuar dhe qarkullimi, i cili bëhet vetëm në dy krosi. Punë e pakët është bërë dhe në urën më të madhe, atë të Përbregut, 360 metra e gjatë. Që në nisje të autostradës urat ishin parashikuar ashtu siç janë tani, me dy kalime, por më vonë, me ndryshimet në projekt, ato u dyfishuan. Projekti për dyfishim e tyre është afro 10 milionë USD. Puna për ndërtimin e urave ekzistuese me dy kalime zgjati tej çdo parashikimi nga firma maqedonase “Granit”, e cila nuk u penalizua për vonesat dhe problemet që solli në qarkullimin e automjeteve dhe në dëmet që bëri në pronat e banorëve, por që nuk u kualifikua në projektin e dytë. Autostrada nga Kukësi në Morinë, 17 km e gjatë, tani përshkruhet për 10 minuta nga 40 që bëhej me rrugën e vjetër. Dyfishimi i urave ekzistuese shkurton edhe më shumë distancën e, mbi të gjitha, zvogëlon mundësinë e aksidenteve, pasi aktualisht urat janë pa ndarje në mes, ashtu siç është e gjithë rruga. Mungesa e tyre ka sjellë shumë aksidente, me 3 të vdekur e 25 të plagosur brenda një viti
Embelsira
Embelsira
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 562
Reputation : 3
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi