Programe Forum - Welcome
Makina e tejdukshme pritet të shitet për shifër rekord People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Makina e tejdukshme pritet të shitet për shifër rekord

Shko poshtë

Makina e tejdukshme pritet të shitet për shifër rekord Empty Makina e tejdukshme pritet të shitet për shifër rekord

Mesazh nga Master prej Tue Jul 12, 2011 4:54 pm

Makina e tejdukshme pritet të shitet për shifër rekord Kerrin

Makina Pontiac Deluxe Six e vitit 1939 ishte punuar duke përdorur një lloj special xhami nga General Motors dhe kompania e kemikateve Rohm and Haast me një vlerë prej 15.000 funteve.

Thuhet se “Makina hije” ka kaluar vetëm 140 kilometra në jetën e vet dhe ka një dizajn që për kohën kur u prodhua ishte mjaft vizionar.

“Ky motor i lë në lloç shumë makina edhe sot,” tha zëdhënësi i shtëpisë së ankandeve RM Auctions, e cila do ta shesë makinën në Michingan më 30 korrik.

“Kjo makinë është ruajtur për mrekulli. Është një testament i jetëgjatësisë së xhamit të njohur si Plexiglas në një periudhë kur plastika prishet brenda disa viteve”, tha agjenti i shitjes.

“Edhe pse ka pësuar disa gërvishtje dhe çarje, është në gjendje të përkryer si strukturë dhe me bukuri të pastër, duke e paraqitur madhështinë e ‘Makinës hije’, ashtu siç ishte prodhuar më 1939”.

Makina u prezantua për herë të parë në publik në Panairin Botëror të New Yorkut më 1939-40 dhe është njëra nga dy makinat e prodhuara të këtij lloji.
Modeli i cili shitet ka ndërrim shpejtësie manuale me vetëm tri shpejtësi dhe është i vetmi model që ekziston.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi