Programe Forum - Welcome
Aftesite e komunikimit .Te flasim edhe te Degjojme People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Aftesite e komunikimit .Te flasim edhe te Degjojme

Shko poshtë

Aftesite e komunikimit .Te flasim edhe te Degjojme Empty Aftesite e komunikimit .Te flasim edhe te Degjojme

Mesazh nga Embelsira prej Fri Jun 24, 2011 9:31 am

Komunikimi efektiv në të shprehur kërkon që ju të jeni në gjendje të shprehni idetë dhe pikëpamjet tuaja qartë, me vetbesim, dhe në mënyrë konçize. Kështu, përpara një audience ju duhet të praktikoni komunikimin e lirë që ndihmon në prezantimin e fjalimit të rrjedhshëm.
*Jini të qartë dhe konciz. Përdorni një ton me ritëm të qartë, dhe përmirësoni komunikimin dhe për të inkurajuar pyetje.
*Negociator. Për të arritur në një marrëveshje që është e pranueshme për të dyja palët: përdorni rolin fitoj-fitoj. Kthehuni tek pikat tuaja me llogjik, dhe tregoni takt tek ata që ju kundërshtojnë.
*Mbajtja e një fjalimi përpara një audience. Paraqiteni mesazhin tuaj në mënyrë interesante, strukturoni prezantimin tuaj duke përdorur mjetet audio vizuale në mënyrë efektive dhe ndërtoni një rapot me audiencën tuaj.
Dëgjimi
*Bëni përdorimin efektiv të gjuhës së trupit dhe të fjalës. Jini të ndjeshëm ndaj gjuhës së trupit e përdorur nga bashkëbiseduesi si dhe ndaj asaj çka thonë: sytë, gjestet, humori i përshtatshëm dhe analogji.
Bëni përdorim të gjuhës së duhur të trupit: tregohuni i sjellshëm ndaj bashkëbiseduesti, i vëmendshëm dhe mbani kontaktin me sy.
Empatia
Një studim i Liza Aziz- Sadeh ( Unversiteti i Kalifronisë) ka zbuluar se njerëzit me cilësi muzikore kanë tendencën të jenë më empatik se të tjerët.
Empatik do të thotë:
*të jesh i hapur për idetë e të tjerëve dhe i ndjeshëm ndaj vlerave dhe ndjenjave të tyre: duke u përpjekur për ti parë gjërat nga perspektiva e personit tjetër. Kjo tregon se ju e kuptoni, se ju mund të dëgjoni dhe të pasqyroni kuptimin e tyre.
Në artikullin e radhës vazhdues do të keni mundësi të lexoni mbi bashkëbisedimet e mira dhe jo të mira. Gabimet që nuk duhet të bëjmë dhe përmirësimin për një dialog të shëndetshëm.
Embelsira
Embelsira
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 562
Reputation : 3
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aftesite e komunikimit .Te flasim edhe te Degjojme Empty Re: Aftesite e komunikimit .Te flasim edhe te Degjojme

Mesazh nga Anakonda prej Sat Apr 07, 2012 6:02 am

Teper interesante dhe keto aftesi i kam.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi