Programe Forum - Welcome
Dhjete kafshet me aftesite me te forta People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Shko poshtë

Dhjete kafshet me aftesite me te forta Empty Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Mesazh nga Master prej Sat Jul 23, 2011 9:26 pm

Dhjete kafshet me aftesite me te forta 5_736664049

Njihuni me aftesite qe shume nga ne do te donim t kishnim, por zoteruesit e tyre te vertete jane kafshet.

Lugati me pende kalon shumicen e kohes prane rjedhave te ujit duke pritur ndonje insekt, por kur ai ndjehet i rrezikuar, iken me shpejtesi duke vrapuar mbi uje me dy kembet e fundit dhe me bishtin e tij te gjate qe e perdor per te mbajtur ekuilibrin.Qeni detektiv ka nje nuhatje deri ne nje milion here me te ndjeshme se njeriu, kurse shqiponjat mund te shohin 4 here me shume detaje se njeriu. Brumbulli i plehrave qe jeton ne Afrike mund te perdore driten e polarizuar te henes per te ecur ne erresire. Kembet e mbrapme te pumes jane muskuloze dhe me shputa te gjera, keshtu i krijojne mundesi asaj per te kercyer deri ne 4.5 m vertikalisht dhe 12 m horizontalisht. Ekolokacioni ju mundeson lakuriqeve te nates qe te dergojne sinjale te frekuencave te larta, pastaj ata degjojne ekot e ndryshme qe kthehen dhe tregojne vendndodhjen e insekteve ne afersi. Keshtu ata mund te kapin deri ne 1000 insekte brenda nates, te gjithe ne fluturim e siper. Elektrondjesia eshte nje ndjesi e theksuar ndaj inmpulseve elektrike. Kjo perdoret nga peshkaqenet dhe ja si funksionon: teksa peshqit notojne rreth e rrotull, levizja e tyre dergon sinjale te vogla elektrike permes ujit. Peshkaqenet i marrin keto sinjale dhe keshtu kapin prene me saktesi vdekjeprurese edhe ne uje te turbullt.

Njihuni me tej me kafshet qe qendroje ne maje te listes dhe me aftesite e tyre.
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi