Programe Forum - Welcome
Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte? People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte?

Shko poshtë

Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte? Empty Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte?

Mesazh nga Snake prej Sat Jul 30, 2011 7:56 am

Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte? Images
Ndërsa thonjtë e forte tregojnë për një trup te forte dhe te shëndetshëm. Për hire te shëndetin një diete e ekuilibruar me disa përbërës kyç do te mbajnë thonjtë e forte.

Veza te ziera shume
Proteinat janë esenciale, nëse doni thonjtë te shëndetshëm – thonjtë janë te përbëra nga proteina e njohuri si keratin. Hani veze, te cilat janë te pasura me proteina dhe te cilat do t’ju ndihmojnë forcim thonjsh. Vezët e ziera gjithashtu janë te pasura me zink, te cilat mund te pastrojnë çdo njolle te bardhe te thonjve. Njollat e bardha qe dalin tek thonjtë, janë tregues i mungesës se zinkut. Ka dhe proteina te tjera qe janë te rëndësishme qe mund ti gjeni tek perimet, arrat.

Biotin
Biotin mund ta gjeni ne disa ushqime te ndryshme. Biotin është një vitamina B e cila ndihmon ne forcimin e thonjve dhe përballon brishtësinë e thonjve . Biotine kane domatet karotat dhe sallate jeshile, kështu qe për te pasur thonj sa me te shëndetshëm përdorni sa me shume sallatën me këto përbërës.

Uji
Gjithmonë pini shume ujë për te mbajtur thonjtë e hidratuar. Thonjtë e hidratuar janë me pak te pirur për te qene te brishte. Thonjtë e brishte mund te shkaktohen nga dehidratimi.
Snake
Snake
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 87
Reputation : 0
Join date : 30/07/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte? Empty Re: Cili eshte Ushqimi qe forcon thonjte?

Mesazh nga Anakonda prej Sun Apr 15, 2012 5:55 am

keto ushqime un i haj,kshu qe i paskam taman thonjte.
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 24
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi