Programe Forum - Welcome
10 simptomat e varesise nga dashuria People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


10 simptomat e varesise nga dashuria

Shko poshtë

10 simptomat e varesise nga dashuria Empty 10 simptomat e varesise nga dashuria

Mesazh nga Snake prej Sat Jul 30, 2011 8:34 am

Cilat jane dhe si ti njohim ato?
10 simptomat e varesise nga dashuria Images
Dashuria eshte nje ndjenje shume e bukur, eshte gjithcka, dhe madje ngandonjehere na ben qe te humbasim edhe kontrollin, dhe kjo sigurisht qe nuk eshte nje gje e mire. Ne kete rast kemi te bejme me nje varesi ndaj dashurise, e cila si te gjitha varesite e tjera, mire eshte qe te shmangen.
Ja dhjete shenja qe tregojne se jemi nen varesine e dashurise:


1. Adhurimi i tejskajshem
Idealizimi i personit qe duam eshte sigurisht nje gje e mire dhe normale, por kur ajo shkon deri ne kufijte e fanatizmit, dhe cdo gje rrotullohet rreth personit qe duam, te cilin e shohim perfekt, pa asnje te mete, qe nuk gabon kurre, atehere kujdes, ne kete rast do te ishim ne gjendje te prisheshim me kedo qe thote te kunderten.


2. Dashuria kthehet ne qender te cdo gjeje
Harrojme punen detyrimet shoqerine. Te gjithe mendimet shkojne tek personi qe duam.


3. Frika nga vetmija
Ne raste te varesise ndaj dashurise, frika e abandonimit nga ana e personit qe duam shnderrohet ne nje parameter konstant. Dhe ky moment eshte shume delikat, pasi ka raste kur ai con ne gjendje depresioni dhe histerie.


4. Mana e kontrollit
Pasoje e drejtperdrejte e frikes nga abandonimi i presonit qe duam na shtyn te jemi gjate gjithe kohes ne kontroll te tij, madje te kemi mundesine qe cdo gje levizje te jete e monitoruar.


5. Perdorimi i seksit si arme
Nje person ne gjendje te varesise nga dashuria nuk eshte ne gjendje te ndaje dashurine si koncept nga seksi, dhe shpesh here arrin ta keqeperdor kete te fundit ne funksion te manise se tij.


6. Pasiguria
Persona te tille e vujane shume idene nese jane apo jo te denje per personin qe duan dhe jo rralle arrijne te dyshojne edhe per vlerat e vetes se tyre dhe kjo me pas do te coje ne gjendje depresioni, dhe frike.


7. Mohimi i problemeve
Edhe pse ne cdo raport sentimental ka edhe momente me probleme, nje njeri ne varesi te tille tenton gjithmone qe t'i mohoje ato edhe brenda vetes.


8. Dashuri pa dashuri
Kur ndjejme qe nje dashuri nuk na pergjigjet, atehere e kerkojme ate ne raporte te tjera qofshin keto edhe pa ndjenja dhe vetem brenda kuadrit seksual me mendimin per te gjetur apo stisur artificialish nje dashuri te re.


9. Intoksikimi i dashurise
Kur mardhenia sentimentale shkon vetem ne nje sens, atehere kerkojme nga partneri te njejten gje edhe kur ajo nuk funksionon, dhe sa me shume ndjejme qe dicka nuk shkon ne lidhje, aq me te medha i bejme perpjekjet per te arritur balancen ne dashuri reciproke.


10. Veshtiresia per te pranuar fundin e merdhenies
Nga ndonjehere keto fenomene lidhen edhe me akte dhune e deri krime. Per fat te keq ne kete drejtim ka edhe shume fakte konkrete.
Snake
Snake
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 87
Reputation : 0
Join date : 30/07/2011

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 simptomat e varesise nga dashuria Empty Re: 10 simptomat e varesise nga dashuria

Mesazh nga Anakonda prej Mon Apr 09, 2012 4:53 am

qyqa none me paska zon dashuria kahshsh
Anakonda
Anakonda
Super Moderatore
Super Moderatore

Numri i postimeve : 2874
Reputation : 34
Join date : 10/02/2012
Age : 23
Location : Burrel

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi