Programe Forum - Welcome
100 librat që duhen lexuar People-icon
Mire se vini ne Program forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Programe, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Register To Have Access For Downloads Softwares

Programe / Staff.


100 librat që duhen lexuar

Shko poshtë

100 librat që duhen lexuar Empty 100 librat që duhen lexuar

Mesazh nga Master prej Sat Jun 25, 2011 1:12 pm

100 librat që duhen lexuar Çfarë lexojnë mendimtarët më të mëdhenj të botës në kohët tona

Revista “Foreign Policy” boton listën e librave që i japin formë mendimit sot
100 librat që duhen lexuar Libra-v

Keni nevojë për ide se çfarë të dhuroni nëse keni në plan të dhuroni një pjesë diturie? Nëse doni të jeni të informuar aq sa janë dhe mendimtarët më të mëdhenj globalë atëherë revista “Foreign Policy” ofron listën e 100 librave që u kanë dhënë formë mendimeve të liderëve botërore. Janë romane artistike e libra shkencorë, politikë e ekonomikë të rekomanduar nga disa prej njerëzve më të mençur të planetit. Një prej tyre është “Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan një luftë dhe nisën një tjetër” na Jonathan Fenby. Fenby ka rindërtuar në mënyrë fantastike shtjellimin ditor të debatëve të mëdha mes aleatëve dhe sjelljen e tyre gjatë Luftës II Botërore. Falë këtij libri mund të përftohet një këndvështrim i sfidave, hezitimeve dhe qëllimeve të tre fuqive të mëdha. “Kapitalizmi, socializmi dhe demokracia” nga Joseph Schumpeter. Ky është një prej librave klasikë sepse ngre pyetje të mëdha mbi natyrën e rendit ekonomik dhe politik. Në 200 vjetët e fundit ka pasur një përqendrim të qëndrueshëm të fokusit në shkencat sociale, nga ekonomia politike deri tek ekonomia neo-klasike e deri tek kanalizimi i ballkanizimit disiplinor që studim tipik i kohëve të sotme. Këta autorë kontradiktorë bien dakord vetëm në një pikë, kur adresojnë pyetje të natyrës dhe legjimitetit të kapitalizmit dhe demokracisë. “Një histori koncize e ekonomisë së botës” nga Rondo Cameron është gjithashtu një prej librave që sugjeron “Foreign Policy”. Ky libër të godet me faktin se dëshira për të akumuluar pasuri dhe përmirësuar rrethanat materiale mund të jetë një prej imperativëve më themelore njerëzore. Çfarë tregon kjo për specien tonë? Ky libër gjithashtu flet për faktin se gjithë traditat fetare të aplikuara nga njerëzit sot i kanë pasur rrënjët në një ekonomi të hershme tregu të zhvilluar në një marrëdhënie simbiotike me kapitalizmin e hershëm.

1. 1453 – Roger Crowly

2. Miliarderët aksidentalë, Ben Mezrich

3. Pas natyrës, W.G. Sebald

4. Pas Tamerlenit, John Darwin

5. Epoka e jashtëzakonshme, Joshua Cooper Ramo

6. Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan një luftë dhe filluan një tjetër, Jonathan Fenby

7. Profeti i Amerikës: Moisu dhe historia amerikane, Bruce Feiler

8. Engjëj dhe epokat, Adam Gopnik

9. Shpirtrat e kafshëve, George Akerlof dhe Robert Shiller

10. Rërat egjiptiane, Wilfred Thesiger

11. Antologjia e shenjtë bahajane,

12. Besimtarët, Zoe Heller

13. Rrëfenja e një biografi, A.S.Byatt

14. Ditarët e zinj, Roger Casment

15. Strategjia e oqeanit blu, Chan Kim

16. Miliardi i fundit, Paul Collier

17. Jeta e shkurtër dhe e mrekullueshme e Oscar Wao, Junot Diaz

18. Vëllezërit Karamzov, Fyodor Dostoyevsky

19. Kasapi dhe buloni, David Lyon

20. Kapitalizmi, Socializmi dhe Demokracia, Jospeh Schumpeter

21. Ccështja e zotit, Karen Armstrong

22. Sfida e Afrikës, Wangari Maathai

23. Kasetat e Clinton, Taylor Branch

24. Përmbledhje poemash, John Keats

25. Kolomba, Dacia Maraini

26. Një histori koncize e ekonomisë së botës, Rondo Cameron

27. Konstandini dhe peshkopët, H.A.Drake

28. Filozofia bashkëkohore kineze, Chung-Ying Cheng dhe Nicholas Bunning

29. Kapërcimi i ndarjes së energjisë, Robert U.Ayres

30. Kibernetika, Norbert Weiner

31. Ndihmësi i vdekur, Dambisa Moyo

32. Banka Holandeze: 1870-1990, Lothar Gall

32. Kockat e Dekartit, Rusell Shorto

33. Komendia hyjnore, Dante Aligieri

34. Ëndrra nga im atë, Barack Obama

35. Kompania holandeze “East India”: Ngritja dhe rënia, Femme S. Gaastra

36. Qeverisja dinamike, Neo Boon Siong dhe Geraldine Chen

37. Rrugë lindjeje, Fitzroy MacLean

38. Te hash diellin, Oliver Morton

39. Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

40. Perandori, Ryszard Kapuscinski

41. Simetria e frikshme: Ngritja dhe rënia e vlerave themeluese të Kanadasë, Brian Lee

42. Budallai, Christopher Moore

43. Focat e natyrës, Vali Nasr

44. Garibaldi dhe armiqtë e tij, Christopher Hibbert

45. Pakti global, Nicholas Stern

46. Strategjia e madhe e perandorisë bizantine, Edëard N. Luttwak

47. Eksperimenti i madh, Strobe Talbott

48. Transformimi i madh, Karl Polanyi

49. Vdekja vjen nga kryepeshkopi, willa Cather

50. Një vdekje në familje, James Agee

51. Vdekja e zemrës, Elizabeth Bowen

52. Shpëtimi, James Dickey

53. Ushtarë qen, Robert Stone

54. Gjuetari i skifterëve, John Cheever

55. Hamleti, William Shakespeare

56. Gjysma e Qiellit, Nicholas Kristof dhe Sheryl Wudunn

57. Harold Macmillan, Charles Williams

58. Historia e filozofisë kineze, Fung Yu-Lan

59. Shoqëria e nderuar, Norman Lewis

60. Kthimi i huliganeve, Norman Malea

61. Shtëpia e letrave, William D. Cohan

62. Ekonomia shtëpiake dhe historia, Mary S. Hartman

63. Ideja e drejtësisë, Amartya Sen

64. Në Ksanadu, William Darlymple

65. Kombi novator, John Kao

66. Keynes: Kthimi i mjeshtrit, Robert Skidelsky

67. Ligji, legjislacioni dhe liria, Friedrich Hayek

68. Japonia nuk ekziston, Alberto Torrs Blandina

69. Një jetë e deshifruar, J. Craig Venter

70. Lordët e Financës, Liaquat Ahamed

71. Makro-ekonomia dhe profecitë vetëpërmbushëse, Roger Farmer

72. Krijuesit, Cory Doctrow

73. Parku Mansfield, Jane Austen

74. Gjenerali i Marksit, Tristam Hunt

75. Nanoteknologjia ushtarake, Jurgen Altmann

76. Mobi Dik, Herman Melville

77. Misteri i rritjes ekonomike, Elhanan Helpman

78. Miti i tregut racional, Justin Fox

79. Guineja e Re: Ccfarë bëra dhe ccfarë pashë, Luigi d’Albertis

80. Vend i ccmagjepsur, Mark Mazower

81. Jo vetëm gjenet, Peter J. Richerson dhe Robert Boyd

82. Njëqind vjet vetmi, Gabriel Garcia Marquez

83. Operacioni Shylock, Philip Roth

84. Origjina e virtytit, Matt Ridley

85. Origjina e pasurisë, Eric Beinhocker

86. Të veccuarit, Malcolm Gladwell

87. Këtu, David Kennedy

88. Shtigje palestineze, Raja Shehade

89. Paradoksi i zgjedhjes, Barry Scwartz

90. Paris 1916: Gjashtë muaj që ndryshuan botën, Margaret MacMillan

91. Barazia e sekseve, Sylviane Agacinski

92. Paqja që i jep fund paqes, David Fromkin

93. Fantazmat e trurit, V.S. Ramachandran dhe Sandra Blakeslee

94. Prezza: Historia ime, John Prescott dhe Hunter Davies

95. I burgosuri i shtetit, Zho Ziyang

96. Kurani

97. Njehsimi, Charles Nicholl

98. Plotësimi i tokës, James Belich

99. Ngritja dhe rënia e fuqive të mëdha, Paul Kennedy

100. Shkenca, e vërteta dhe demokracia, Philip Kitcher
nga:forumivirtual
Master
Master
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 7904
Reputation : 47
Join date : 17/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://programe-al.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi